KRAMP GİRDİĞİNDE NE YAPILIR?

Kramp girmesine ne yapılır bir çok kişi bilmez evet doğal olarak bu güne kadar kramp girmesiyle karşılaşmadıysanız bu normal bir şey. Ancak bazı durumlarda ani giren kraplar hayatı olumsuz etkilemektedir mutlaka herkez ne yapılacağını bilmesi gerekir. Çoğunlukla sporcularda görülsede spor yapmayan kişilerde görülmeyeceği anlamanı gelmez. Bu yazımda sizlere kramp girmesinde ne yapılır kısaca uzmanların önerdiği en etkili yöntemleri anlatacağım.
KRAMP GİRDİĞİNDE NE YAPILIR?

Kramp girmesine ne iyi gelir

Eğer bacağınıza kramp girmişse yapacağınız işlem kramp giren bölgedeki kası esnetmektir. Peki kramp giren kas nasıl esnetilir? baldıra giren krampı esnetmek için düz bir yere kişiyi yatıralım sonrasında bileğinden tutalım ve kası esnetelim. Burda dikkat etmemiz gereken nokta dikkatli olmaktır. Bacağı havaya kaldıralım sonrasında diğer elinizle destekliyerek bacağı kaval kemiğine doğru itip bekleyelim. Bu şekilde kramp giren bölgedeki kasın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise masaj yapmak ve kramp giren bölgedeki kasa yavaşca vurarak kasın açılmasını sağlamaktır.

Kramp girdiğinde yanınızda birileri varsa yada yanlızsanız eklemi veya kası düz tuttarak hafif masaj yapın ve parmak uçlarıylada hafifce vurarak kası gevşetebilirsiniz. Bu gibi durumlarda dikkat edeceğiniz nokta ise ayakta iseniz veya hangi pozisyonda iseniz bacağınız normal pozisyonda beklemelidir. Beklerkende hafif hafif masajla ve aynı zamanda parmak uçlarıyla yavaş yavaş vurarak masaj yapmaktır.
Önerilen bir diğer yazımız: Bacaklara kramp girmesi nedenleri?
Masaj ve parmak uçlarıyla vurmak kramp giren kasın gevşemesini sağlamaktır kas açılmadan hareket etmemeliyiz yapılacak yanlış bir hareket kişiye veya size zarar verebilir. Kramp hangi pozisyonda girerse girsin o pozizyonda biraz bekleyelim ve yukarıda bahsetmiş olduğum uzmanların önerilerini yerine getirelim.

Yorumlar