BEL TUTULMASI NEDEN OLUR? BEL TUTULMASI NASIL GEÇER?

Normal hayatta bazen istemediğimiz olaylar yaşam kalitesini oldukca fazla düşürerek hayatı olumsuz etkilemektedir. Yaşam kalitesini düşeren istemediğimiz nedenlerden biriside bel tutulmasıdır. Bel tutulmasını bel kilitlenmesi olarakta tanımlayabiliriz.
BEL TUTULMASI NEDEN OLUR? BEL TUTULMASI NASIL GEÇER?

Evet doktora gitmeden evinizde bel tutulmalarına karşı yapılacak en etkili yöntemi bu yazımda anlatacağım. Uzmanların önerilerini sizlere paylaşmaya devam ediyorum çünkü bir kişiye faydalı oluyorsam bana yeterlidir. Neyse fazla uzatmadan gelelim asıl konumuza sizlere bel tutulması neden olur? kısaca açıklamak istiyorum.

Bel bölgesi aslında çok hassastır genelde ceyeran da kalma sonucu tutulmalar meydana gelmekte çünkü terleyen belimiz terin etkisiyle nemli veya ıslak haldeyken soğuk havaya maruz kalması sonucu beldeki adele büzülerek bel tutulması ortaya çıkar. Ayrıca ani hareket sonucu beldeki adele kasılarak bel tutulması bir diğer deyişle bel kilitlenmesi ortaya çıkmaktadır.

Peki bel tutulması nasıl geçer? sorusuna yanıt verelim. Belimizde tutulan bölgedeki kası açmanın en etkili yolu sıcak su uygulamaktır. Uzmanların önermiş olduğu tutulan bele sıcak su tutulması kasılan adeleyi gevşeterek belimizin eski sağlığına kısa sürede dönmesini sağlayacaktır.

Evet doktora gitmeden bel tutulmasına ne iyi gelir evde bahsettiğimiz gibi tutulan bölgeye sıcak su tutmak peki sıcak su uygulaması nasıl yapılır? Öncelikle evinizde küvet varsa içini dayana bileceğiniz sıcaklıkta su doldurunuz sonrasında küvete yatarak kasılan adalenin gevşemesini sağlayacaksınız.

Benim evimde küvet yok diyorsanız o zaman dayanabileceğiniz sıcaklıkta açtığınız suyu ve sonrasında duş başlığını 10-15 dakika kadar tutlan bel bölgesine tutacağız.

Ev dışında nerelerde sıcak su uygulaması yapabiliriz örneğin kaplıcalar ve hamam bel tutulmasına iyi gelir çünkü sırt üstü yattığınız göbek taşı sıcak sulu olduğu için tutulan bölgedeki adale kasını gevşetecektir. Bazı kişiler kaplıca sularının bele iyi geldiğini söylemekteler aslında kaplıcalar değil suyun sıcaklığı bele iyi gelmektedir.

Şunuda belirtmek isterim bel tutulması sonucunda ödem oluşabilir. Çünkü ani kasılan kas da ödem oluşma ihtimali yüksektir bu yüzden ödemi önlemek içinde romatizma ve antienflamatuar gibi önleyici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bel tutulmanız sıcak su uygulamasını denediğiniz halde 2-3 gün geçtikten sonra halen devam ediyor ise mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Yorumlar