AYAK DETOKSU NEDİR? EVDE AYAK DETOKSU NASIL YAPILIR?

Vücut sağlığımız için her bir organımızın temizliğine ve bakımına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde sağlığımız bozulabilir ve günlük hayatta daha öncelerden rahatlıkla yapabildiğimiz işleri güçlükle yapar konuma gelebiliriz. Bu işleyişlerin büyük çoğunluğunu gün içerisinde ayaklar çekmektedir. Ayaklarımızın bakımı ve sağlığı bu nedenden ötürü oldukça önemlidir.
AYAK DETOKSU NEDİR? EVDE AYAK DETOKSU NASIL YAPILIR?

Japonların icat etmiş olduğu ve üretimine başladığı ayak detoksu cihazları bu işlemi en verimli şekilde görebilmektedir. Ancak evde ayak detoksu yapmak oldukça basittir. Ayak detoksu nedir? Evde ayak detoksu nasıl yapılır? gibi sorularınız varsa bu yazının devamı aklınızdaki tüm soru işaretlerini alıp götürecektir.

Ayak detoksunu evde yapabilmek için öncelikli olarak icat edilen bu makineye ihtiyacınız vardır. Bu işlem şu aşamalar ile yapılır:

•    Bir kap dolusu suyu ayaklarınızın önüne koyarsınız.

•    Daha sonra bu cihazı suyun içine koyup çalıştırırsınız.

Yapılan işlemlerden sonra ayaklardan çıkan zararlı toksinler suyu çok farklı renge sokacaktır. Bu uygulama bitince ayaklar temiz su ile yakınır ve işlevinden emin olduğunuz antibakteriyel sprey ile ile ayaklar temizlenir. Etkisini görebilmek adına en az 2 defa en fazla ise 20 kez bu uygulamayı tekrar ettirmelisiniz.

EVDE AYAK DETOKSU CİHAZI İLE BAKIM UYGULAMAK

Ayak detoksu cihazı bir kap ve makineden oluşmaktadır. Bu kabın içerisine temiz su koyarak makineyi çalıştırmalı ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını beklemelisiniz. Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor ve yararları neler oluyor?

Vücudumuzda bulunan tüm organların ve eklemlerin belli başlı rahatsızlıkları olabiliyor. Bu organ gün içerisinde sürekli ayakta olduğumuz için zararlı olan toksinleri ve maddeleri ayakta biriktiriyor. İon Detoks Spa adı verilen bu yöntem ayaklarda biriken bu maddeleri çekiyor ve sizleri rahata kavuşturuyor. Bu uygulama teknikerler tarafından elektroforez olarak tanımlanıyor.

Evde ayak detoksu işlemi oldukça basittir. Bu uygulamanın yararını ve sizlere sağlamış olduğu rahatlık hissini daha ilk işlemde hissettiriyor. Cihaz ayakların içerisinden çıkan zararlı maddelere dayanarak suyu renkli bir hale getiriyor. Bu renkler ana grup olarak 6 farklı şekilde kendini gösterebiliyor. Tüm bu renklerin farklı farklı anlamları olabiliyor ve her biri değişik rahatsızlıkları işaret ediyor. Aynı zamanda suyun rengi ne kadar koyu olursa ayaklardan çıkan zararlı toksinlerin oranı o kadar fazla olmuş oluyor. Peki bu renkler hangileridir ve anlamları nelerdir?

•    Yeşil = Böbrek rahatsızlıklarını ifade ediyor
•    Kırmızı = Kan pıhtılaşması sorunlarını işaret ediyor
•    Siyah Parçacıklar = Diyabete ve alerjiye dikkat çekiyor
•    Beyaz parçacıklar = Vücudun enzim düzeninin bozulmasını ifade ediyor
•    Siyah = Karaciğerde biriken toksin fazlalığını belirtiyor
•    Turuncu = Eklem problemlerini gösteriyor
Uzmanlar ayak detoksunun herkes tarafından yapılabileceğine dikkat çekiyor. Eğer en fazla kimlerin ihtiyacı olduğunu merak ediyorsanız maddeler halinde anlatalım:
•    Ayak detoksuna sigara ve alkol kullananların diğer insanlara göre ihtiyacı daha fazladır.
•    Çalıştığı veya bulunduğu ortamlar sağlıksız maddeler barındırıyorsa ve bu maddelere solunum yoluyla temas ediliyorsa mutlaka ayak detoksu yapılmalıdır. Yani böyle kişilerin ayak detoksuna diğer insanlardan daha fazla ihtiyacı bulunur.
•    Eklem, sırt veya bacak ağrısı bulunanlar mutlaka ayak detoksu yaptırmalıdır. Bu insanların diğerlerine göre daha fazla ihtiyacı olduğu vurgulanmaktadır.
•    Ruhsal olarak sıkıntı ve kaygı problemi yaşayanlar diğer insanlara oranla daha fazla ihtiyaç duymaktadır ayak detoksuna.

EVDE AYAK DETOKSUNUN FAYDALARI

•    Evde uyguladığınız ayak detoksu vücut sağlığına faydalı olduğu gibi cilt sağlığına da faydalıdır.
•    Cilt bakımı ve zayıflama yöntemi olarak kullanılan ayak detoksu oldukça yararlıdır. Bu işlem sizlerin gereksiz yere yemek yeme sorununuza çare getirebilir. Sık sık acıkma durumlarını bastırabilir ve böylece kilo almanız durdurulabilir.
•    Selülit sorunu olan kişilerde bu oranın azalmasına katkı sağlar. Selülit problemini bir sorun olmaktan çıkarır.
•    Cildin daha pürüzsüz olmasına katkı sağlar. Böylece daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.
•    Ayaklarınızda biriken zararlı toksinler sizlerin daha kolay yorulmasına neden olmaktadır. Bu işlem ile ayaklarda var olan toksinler atılır ve erken yorulma gibi problemler ortadan kalkar.
Eğer evde ayak detoksu nasıl yapılır ve makine olmadan bu işlem nasıl uygulanır diyorsanız vereceğimiz tarifi incelemelisiniz. İşte evde ayak detoksu yapmanın püf noktaları:
•    Yazımızın başında da söylediğimiz gibi 1 adet leğene ihtiyacınız vardır. İçerisinde ılık su doldurmalısınız.
•    1 adet limon evde ayak detoksu yapmak için gerekli malzemelerden bir tanesidir.
•    1 avuç kaya tuzu gerekli olan malzemelerdendir.
•    Son olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağı...

EVDE AYAK DETOKSU NASIL YAPILIR?

Bir kabın içerisine koyduğunuz ılık suyun üzerine 1 adet limonun suyunu atın. Üzerine kaya tuzunu ve zeytinyağını bu suyun içerisine koyun. Bu karışımı kaya tuzu eriyene kadar iyice karıştırın. Kaya tuzu eridikten sonra ayaklarınızı bu kabın içerisine sokun ve 30 dakika kadar bekletin. İşlem bu kadar basittir. 30 dakika sonra ayaklarınızı çıkardığınızda güzelce temizleyin ve ıslak bir yer kalmayacak şekilde kurulayın.

Yorumlar