YEMEKTEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

Yemek günlük zaman içerisinde en az 3 kere tekrarladığımız bir eylemdir. Hayatımızı sürdürmemiz için yemek tüketimi yapmamız gerekiyor. Ancak; güzel bir yemek yedikten hemen sonra yapılmaması gereken bazı davranışlar vardır. Bu davranışlardan bazıları sağlığımızı ve hatta hayatımızı tehlikeye atarken; bazıları ise kilo almayı bir hastalık haline çeviren obezite ile karşılaşmamıza neden oluyor. Yemekten sonra kesinlikle yapmamanız gereken davranışları sizlere sıraladık.
YEMEKTEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER
•    Yemek tüketimi yaptıktan hemen sonra birçok kişi uzanıyor ya da yatıp uyumaya başlıyor. Oysa bu eylemlerden her ikisi de yanlıştır. Yemekten sonra yatmak reflü hastalığının oluşmasına zemin hazırlıyor. Bunun yanı sıra yemekten sonra uyuyanlar da obezite hastalığı ortaya çıkabiliyor. Yemek tüketimi bittikten iki saat sonraya kadar yatış pozisyonu almamaya gayret edin.

•    Yemek bittikten sonra duş almak da çok sakıncalı bir eylem olmaktadır. Yemeği yedikten sonra normalde vücut alınan besini sindirmeye başlar. Ancak; siz duş alırsanız kan akışınızın yönü midenizden çıkıp tüm vücuda yayılıyor. Böylece besin sindirimine engel oluyorsunuz. 

•    Çay içmek de yemekten sonra yapılmaması gerekiyor. Kadın ve çocukların birçoğunda demir eksikliği var. Yemekten sonra çay içmek de demir eksikliğini ortaya çıkaran sebepler arasında yerini alıyor. Yemek tüketimi bittikten 1 saat sonra çay içmek daha doğru bir tercih olacaktır. Böylece demir eksikliği oluşumuna engel olmak için ilk adımı atarsınız.

•    Sigara içmek günün her saatinde insan vücuduna zarar veren bir zararlı alışkanlık olmaktadır. Ancak yine de sigara tiryakisi olanlar ya da yemekten sonra sigara içenler için bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Sigarayı yemekten sonra içerseniz sindirilmemiş besinlerin değerini tamamen yok ediyorsunuz ve bu da hiçbir vitamin ya da mineral alamamanız anlamına geliyor.

•    Yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkmak da oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Yemeği bitirdikten sonra vücudunuz bu yemeği sindirmeye başlıyor. Siz hemen yürüyüş yapmaya çıkarsanız bu sindirim hızı yavaşlayarak besinlerin kiloya dönüşmesine neden oluyor. Dolayısı ile de yürüyüşe çıkmak için yemekten 30 dakika sonrasını beklemeye özen gösterin ve buna dikkat edin.

Yorumlar