YAZLIK AYAKKABILARDA KOKU NASIL ÖNLENİR?

Yaz mevsimi geldi ve artık bu mevsimin de ortalarına doğru ilerliyoruz. Sıcak havalar kendisini göstermeye başladığı için kıyafet tarzımızdan tutun da giydiğimiz ayakkabıya değin birçok konuda değişiklik yaptık. Bu değişiklikler bazen bize olumlu etkilerini yansıtsa da, bazen de olumsuz özelliklerini yansıtıyor.
YAZLIK AYAKKABILARDA KOKU NASIL ÖNLENİR?
Olumsuz yanlarından bir tanesi de yazlık ayakkabıların koku yapmasıdır. Yazlık ayakkabılarda oluşan kokuyu önlemek için taktikleri sizler ile paylaştık.

•    Ayakkabı kokmasına neden olan en büyük etken ayakların kendisidir. Ayaklarınız yaz aylarında meydana gelen sıcak havalardan dolayı çok sık terler ve bakteri oluşumuna adeta zemin hazırlar. Bu nedenle yaz aylarında dışarıya çıkacağınız zaman ayağınızı yıkayın ve iyice kuruduğundan emin olun. Sonra ayakkabılarınızı giyip gezintinizi yapabilirsiniz.

•    Yaz mevsiminde sıcak havalar dolayısı ile ayağınız bakteri üretimine açıktır. Ayağınızda oluşan bakterileri önlemek için derdinize beyaz sirke deva oluyor. Bakteriler ayağınızın ve hatta ayakkabılarınızın kokmasına neden oluyor. Bakterileri beyaz sirke yardımı ile yok edebilir ve kokudan kurtulabilirsiniz. Beyaz sirkeyi bir kaba ya da sprey şişesine koyarak ayağınıza sıkıp kurumasını bekleyin, farkı göreceksiniz. 

•    Ayağınızın kokusunu giderek önlemler arasında Hindistan cevizi yağı da yer alıyor. İnsan vücuduna birçok faydası bulunan yağın ayak ve ayakkabı kokusunu gidermede de en büyük dostuz olacağını unutmayın. Sirke işlemi uyguladıktan hemen sonra ya da gece yatmadan önce ayaklarınızı Hindistan cevizi yağı ile ovarsanız bakterilerin üremesine engel olabileceğiniz gibi ayaklarınızın daha yumuşak bir dokuya sahip olmasını da sağlayabilirsiniz.

•    Bakteriler üremek için genelde kapalı ve havasız ortamları tercih ederler. Örneğin; uyuduğumuzda ağzımızda bakteriler oluşur. Bunun sebebi; gece ağzımızı kapatarak durduğumuz ve karanlık bir ortam oluşturduğumuz içindir. Aynı mantık ayakkabılarınız için de geçerlidir. Spor yaptıktan ya da gezmeden geldikten sonra ayakkabılarınızı havasız ve kapalı yerlere koyarsanız ne yazık ki; bakterilerin üremesine, koku oluşumuna yardımcı olmuş sayılırsınız.

•    Ayakkabılarınızda oluşan kokuyu önlemek için son önerimiz ise; ayakkabılarınızı yıkamanızdır. Ayakkabılarınızı yıkayarak da kokudan kurtulabilirsiniz. Yıkama işleminden sonra gazete kağıdına sararak kurutmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar