Uyku Sorununa 4-7-8 Metodu

Uyku sorunu çekenler hakkında yıllardır çeşitli metotlar uygulanmış ve bununla ilgili yüzlerce tez ortaya konulmuş. Bunlardan hangileri en fazla yararlıdır şuan da kanıtlanamasa da, dünya üzerinde en fazla kabul gören uygulamalardan bir tanesi 4-7-8 metodudur. Uygulanma aşaması gayet kolay olan bu metot, birçok bilim insanı tarafından kabul görmektedir.
Uyku Sorununa 4-7-8 Metodu
Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir üniversite tarafından ortaya atılan bu uygulama, uyku bozukluğu çeken kişilerin hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve uyku sorunu çeken insanları bu işkenceden kurtarmak için ortaya atılmıştır. Günlük hayatta oluşan sıkıntılar ve oluşan büyük stres olaylarınla bağlantılı olan uyku bozukluğu birçok kişinin yakındığı bir durum olarak görülüyor.

Birçok kişinin en büyük sorunu olarak kabul edilen uyku bozukluğu gerçekten aşılması çok zor olan engel gibi düşünülüyor. Günlerce uykusuz kalmasına rağmen yine de uyuyamayan kişilerin çektiği bu sıkıntılı süreç, günümüzde neredeyse bütün bilim adamları tarafından hastalık olarak kabul ediliyor.

4-7-8 yöntemiyle bu hastalığı aşmak gayet mümkün gibi gözükmekte. 4-7-8 yöntemi belirli nefes tekniklerinin uygulanmasından oluşuyor. Bu yöntemi uygulamayı yapabilmeniz için şu yolları izlemeniz gerekiyor. Öncelikle; dilinizi, dişinizin üst tarafından yer alan yumuşak bölgeye yerleştirmelisiniz, 4-7-8 uygulaması bitinceye kadar dilinizi o bölgeden ayırmayın.

Sonrasında tüm nefesinizi ses çıkartacak şekilde boşaltın, ses ”şşşt” sesi olarak anlatılabilir.  Bütün nefesiniz boşalttıktan sonra, ağzınız kapatıp burnunuzda nefes alın, burundan nefes alma işlemini içinizden 4’e sayıncaya kadar devam ettirtin. Bu nefes alma işlemini gerçekleştirdikten sonra, nefesinizi içinizden 7’ye sayacak kadar tutunuz. Yine başlangıçta yapmış olduğunuz nefes salma işlemini yapınız. Bu saydıklarımızı 3 tekrar şeklinde uygulayın.

Yukarıda anlattığımız uygulamayı gün içerisinde yapabilirsiniz. Oluşan stresli ortamlarda sizi yatıştırmak ve sakinleştirmek amacıyla uygulanabilir. Bu uygulamanın uykuya yatmadan öncede uygulanabileceğini unutmamanız gerekir. 4-7-8 adı ile bilinen yöntemin yapılan araştırmalar sonucu kalp atışını yavaşlatarak kişinin rahatlamasına yardımcı olduğunu ve uyku öncesi beyinde oluşan düşünceleri yok ettiği kanıtlanmıştır. Özellikle belli bazı sıkıntıları düşünmekten uyuyamayan kişilerin başvurduğu bu yöntem birçok kişide fayda gördüğü kanıtlanmıştır.

Yorumlar