Su Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Su zehirler mi demeyin makalemizi okuyunca suyun zehirleme gücü olduğunu öğreneceksiniz. Su zehirlenmesi nedir? öncelikle kilo problemi olan kişilerin su zehirlenmesi vakalarına daha sık karşılaştığı bilinmektedir. Su yağ yakımı için bol bol tüketilmesi gereken önemli yani hayati maddelerden olması bol bol tüketilmesi ve aşırı tüketilmemesi gerekir.
Su Zehirlenmesi Nedir?
Toplumda bol bol tüketilme anlayışı aşırı tüketim anlayışıyla bağdaşmaktadır.

Günde kaaç litre su içilmeli? Günde ne kadar su içmeliyiz? Bu soruların cevabı aslında kişiden kişiye değişmektedir. Uzmanlar normal şartlarda kişilerin günde 1.5 ile 2 litre su içmeleri gerektiğini, spor yapanlar içinde 2.5 ile 3 litre su içmeleri gerektiğini ve günde en az 2 saat spor yapan kişiler içinde 3 ile 4 litre su içmeleri gerektiği yönünde açıklamaları vardır. 

Uzmanların açıklamaları bu yönde olduğu için normal bir kişi 4 litre su içtiği takdirde su zehirlenmesiyle karşı karşıya kalır. Vücuda aşırı alınan su miktarı zehirlenmelere yol açar. Aşırı tüketilen su vücudun ihtiyacı olan sodyum miktarını azaltır. Sodyum miktarının azalması vücutta çeşitli rahatsızlıklara neden olarak sinir sistemine zarar verir. Ayrıca sodyum eksikliği kusma, kas krampları, bilinç kaybı ve koma gibi önemli sağlık sorunlarını ortaya çıkarır.

Su zehirlenmesi belirtileri

Su zehirlenmesine maruz kalan kişilerde bulantı, kusma, bilinç kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi başlıca belirtiler ortaya çıkar. Bilinç kaybı veya bilinç bulanıklığı görülen kişilerde ise su zehirlenmesinin ileri safhalarda olduğu anlamanı gelir. Su zehirler mi? demeyin herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi suyunda fazlası vücudumuza zararlıdır.

Su zehirlenmesi en çok spor yapan kişilerde görülür vücut devamlı terlediği için su ihtiyacı duyar ve aşırı su alımı zehirlenmelere yol açar. Örneğin maroton koşan atletlerde sık görülen vakalardan biridir.

Yorumlar