METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN YOLLARI

Türk bayanlarının birçoğu kilo verememekten şikayet etmektedir. Kilo vermeyi engelleyen çok sebep vardır. Bu sebeplerden bir tanesi de metabolizmanın çalışmaması ya da yavaş çalışmasıdır.
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN YOLLARI
Metabolizması hızlı çalışmayan kişiler kolay kilo veremezler. Metabolizmanın çalışma hızını arttırmak ise bizim elimizdedir. Aşağıda sunduğumuz önerileri dikkate alarak siz de metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermeye başlarsınız.

•    Günlük zaman dilimi içerisinde almanız gereken tüm besin öğelerine 100 sayısını verirsek; sabah kahvaltısında %50'lik kısmı tüketmeniz gerekiyor. Sabah kahvaltısında daha fazla tüketim yapılması geceye kadar daha uzun yakım süresi olduğuna işaret etmektedir. Kalan 50'lik paydanın 30'luk kısmını öğlen yemeğinde almanız gerekiyor ve akşam yemeğinde ise; 20'lik bölümü almanız lazım. Bu alışkanlığı sürekli hale getirirseniz metabolizmanız hızlanır.

•    İnsan vücudu sindirim işlemi yaparken enerji harcar ve en çok enerjiyi ise et, tavuk ve baklagil ürünlerini yakarken harcamaktadır. Bu nedenle de günlük öğünlerinizde mutlaka et, tavuk, balık, kıymanın yanı sıra kuru baklagilleri tüketmeye özen gösterin. Böylece vücudunuzun metabolizma hızı artacak. 

•    Sabah kahvaltısında mutlaka yemeniz gereken besin öğesi; yumurta olmaktadır. Sabah kahvaltısı yaparken 1 tane haşlanmış yumurta yiyerek hem daha geç acıkırsınız, hem de daha kolay sindirim yaparsınız. Günlük 1 haşlanmış yumurta metabolizmayı hızlandırmak isteyenler için birebirdir.

•    Günlük zaman dilimi içerisinde 3 bardak süt ya da yoğurt tüketmek metabolizmayı hızlandırmak isteyenler için doğru bir tavsiyedir. İçerisinde kalsiyum bulunduğundan dolayı metabolizmanızın ateşi konumundadır.

•    Günlük periyot içerisinde 10 bardak su tüketmeniz büyük önem taşıyor. Soğuk su içerek zayıflayabilir ve en önemlisi de metabolizmanın hızlanması için muhteşem bir etmen hazırlamış olursunuz. Soğuk suyu özellikle boğaz ve mide sorunu olmayanlar tüketmeye gayret etsinler.

•    Metabolizmayı hızlandırmanın en kolay yollarından bir tanesi de kas kitlesini arttırma çalışmaları yapmak. Bu çalışmalar vücudunuzun daha fazla enerji yakmasını sağlayıp metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

•    C Vitamini metabolizmayı hızlandıran vitaminler arasında yer alıyor. Bu nedenle de kivi, portakal, limon gibi meyvelerin yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler de C Vitamini almanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Yorumlar