KIZIL SAÇLI İSENİZ BU HABERİ MUTLAKA OKUYUNUZ!

Bilimsel araştırmalar doğal kızıl saçlı kişilerin cilt kanserine yakalanma riski daha yüksek. Bir çok kişi sonradan saçlarını kızıla boyatarak kızıllaşmak istemektedir.
KIZIL SAÇLI İSENİZ BU HABERİ MUTLAKA OKUYUNUZ!
Bu haberimiz ise doğal olan kızıl saçlı kişiler için geçerlidir. Evet yazımızı okuyunca belkide çok şaşıracaksınız fakat bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan verileri sizlere paylaşacağım.

Saçları doğal olan kızılların dünyadaki nüfusu yüzde 1 ile 6 arasında değişmektedir. Bilim adamları kızıl saçlıların teninin açık ve hassas olması cilt kanseri türlerine yakalanma riskinin artığını belirtmekteler.

Kızıl saçlıların cilt kanserine yakalanma riskinin yüksek olma nedeni ise DNA larında MC1R geni kızıllarda 2 tane bulunmaktadır. MC1R geni ise melanom gibi çeşitli kanserlerin daha sık görünmesinin nedenidir.

Evet MC1R geni ise sarışın ve esmer kişilerde 1 adet bulunmaktadır. Tek sıra halinde bulunan MC1R geni çillere neden olmaktadır.

Ayrıca çillerede neden olduğu için kızıllarda 2 adet bulunması demek kızıl saçlı kişilerin cilt kanserine yakalanma riskide o kadar yüksek demektir.

Bu haberimizi okuduktan sonra iyikide kızıl olmamışım diye düşüne bilirsiniz tabikide her kızıl cilt kanserine yakalanacak diyede bir kaide yoktur bu verile yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Eğer cildinizde anormal şekilde değişiklikler fark ediyorsanız ilk yapacağınız şey doktora gitmektir.

Yorumlar

  1. Bu bilgiyi daha önce hiç duymamıştım. Kızıl saçlı değilim fakat genel kültür açısından öğrendiğim iyi oldu.

    YanıtlaSil
  2. bazı insanlar doğtukları zamandan beri kızıl saçlı oluyorlar. Ama bazıları kendileri boya ile bunu yapıyorlar. Bu haber çok güzel bilgi içeriyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder