KARIN ŞİŞKİNLİĞİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Birçok bayan başta olmak üzere erkeklerde de rastlanan karın şişkinliği günlük hayatı zor bir hale çevirebilecek etmenlerden bir tanesidir. Bayanların çoğu yemek yedikten sonra karın şişkinliği yaşarlar ve adeta hareket edemeyecek duruma bile gelebilirler. Giydikleri kıyafet dar gelmeye başlar, tartıya çıktıklarında kilolarının arttığına şahit olurlar.
KARIN ŞİŞKİNLİĞİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?
Hatta bu şişkinlik saatlerce ve günlerce sürebilir. Karın şişkinliğinin oluşmasına yol açan sebepleri sizler için araştırdık.

•    Karın şişkinliğine yol açan, en çok rastlanan ve korkulu rüya diye tanımlanan etken kabızlıktır. Kabızlık yapılan bir araştırmaya göre bayanlarda erkekler nazaran daha fazla gözleniyor. Kabızlık sonucunda karnınız şişiyor ve bu duruma gaz sancısı da eklenince 2 kiloya kadar fazlalıklar karşımıza çıkıyor. Kabızlığı önlemek için de lif içeren gıdalar tüketmeli beyaz ekmek yerine buğday ekmeklerini tercih etmeniz gerekiyor.

•    Karın şişkinliğine neden olan ve en fazla rastlanılan 2. Etmen ise; besin tüketimi olmaktadır. Günlük zaman diliminde tükettiğimiz bazı yiyeceklerin içinde protein, bazılarında karbonhidrat ve yağ bulunmaktadır. Karbonhidrat oranı daha fazla olan yiyecekler şişkinliğe sebebiyet verir. Şekerlemeler ve alkol tüketmek yerine meyve yemek şişkinliği giderir. 

•    Her ne kadar birçok bayan kabul etmese de stres karın şişkinliğine neden olan etmenler arasında 3. Sırada yerini koruyor. Öyle ki; stres nedeni ile vücut geriliyor ve gerginlik beynin sindirim sistemine emir vermesine engel oluyor. Kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda rahatlamak için dikkatinizi başka yerlere odaklayın.

•    Yemek yerken ne yediğimiz kadar yediklerimizi nasıl yediğimizde büyük önem taşıyor. Hızlı yemek yiyen bireylerde karın şişkinliği daha fazla oluşuyor. Özellikle son birkaç yıldır ayakta yemek ve fast food alışkanlığı karın şişkinliği sorununun daha fazla gözlenmesine yol açtı. Yemek yerken yavaş ve küçük lokmalar halinde yemeniz son derece önemli ve karın şişkinliği oluşmasını engelliyor.

•    Karın şişkinliğine sebep olan son etmen ise az su içmektir. Az su tüketimi sadece karın şişkinliğine yol açmaz, daha birçok sağlık sorunu da kapınızı çalabilir. Bu sebeple gün içerisinde en az 6 ile 8 bardak arası su tüketimi yapmanız gerekiyor.

Yorumlar

  1. Bol sıvı alımı, kabızlık ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak, düzeli spor bu sorunun oluşmasını engelleyen faktörler arasındadır.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder