İNTERNETİN İCADI VE GELİŞİMİ

ÇAĞIMIZI DEĞİŞTİREN İCAT İNTERNET: Çağımızın belkide en büyük teknolojik gelişmesi diyebileceğimiz internet, milyarları aşkın kullanıcısıyla bizlere sonsuz bir dünyanın kapılarını aralıyor. 7'den 77'ye çoluk çocuğun kullanabildiği internet hayatımıza bir çok kolaylık katıyor.

İNTERNETİN İCADI VE GELİŞİMİ
Peki hangimiz internetin icadını merak edip de araştırdı? İnternetin mucidi kimdir diye bakan oldu mu? Bu konuyla beraber bu sorularınızın cevaplarını veriyoruz. İşte internetin geçmişi...

İnternet aslında bu günkü hali düşünülerek icat edilen bir buluş değildir. Hatta şimdiki durumlara gelmesi için de bulunan bir icat değildir. Kahramanımız Dr. Vinton Cerf, internetin mucidi olarak anılmaktadır. Cerf, 1943 yılında Amerika'nın Connecticut eyaletinin bir şehri olan New Haven'de dünyaya geldi. Cerf California'da matematik mühendisliği okuyordu ve okulun son dönemlerinde işitme engelli genç bir kıza abayı yaktı.

Bir süre sonra bu ikili oldukça iyi bir çift olmuştu. Ancak Cerf, genç bayanın iletişim kurmasını istiyordu ve onun bu durumuna çok üzülüyordu. Elinden gelen bir şey olmalıydı ve bir şeyler yapmalıydı. Kendisini çok kötü hissediyordu bu durumda. Bir süre sonra Arpanet isimli yerel bir ağ Amerika'nın ordusu tarafından kurulmuştu. Bu haberi alan Cerf, bu sistemin gelişebileceğini düşünüyordu. Bu sistem üzerinde çalışmalara başlayan Cerf artık okuldan mezun olmuş ve Doktor unvanını kazanmıştı. 

Dr. Cerf, işitme engelli bu güzel bayanla evlenmişti. Eşi akrabalarıyla rahat rahat iletişim kuramıyordu. Bu duruma hemen bir çare bulunması gerekliydi. Bu adam da çağımızı değiştiren icat: İnternet hakkında çalışmalara başladı. Telefon işe yaramazdı. Bunun nedeni, başta da dediğimiz gibi bayanın işitme engelli olmasıydı. O zaman Dr. Cerf yeni bir şey bulmalıydı derken Arpanet sistemini geliştirmeye başladı. Bu sistemi insanlara yaydı ve Cerf internetin bir nevi mucidi olmuş oldu.

Dr. Cerf, eşine olan sevgisinden dolayı internetin tohumlarını atmıştı. O dönemden bu güne kadar ulaşan internet çok fazla değişime uğradı ve hala değişmektedir. Dr. Cerf internetin şu anki aktif kullanıcılarından biri. 1192 yılında yaptığı olağanüstü çalışmalarından dolayı İnternet Dünyasının Başkanı unvanını ve ödülünü aldı.

Yorumlar