GÜNEŞ YANIKLARINA NE İYİ GELİR? GÜNEŞ YANIĞINA EVDE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Güneş yanığı özellikle yaz mevsiminde güneşin daha etkili olması sonucu genelde açık tenli kişilerde sık görülür. Sadece açık tenli kişilerde görülmediğinide bilmemiz gerekir hemen hemen çoğu kişide güneş yanığı görülmektedir.
GÜNEŞ YANIKLARINA NE İYİ GELİR?
Denize gitmek için yazın gelmesini dört gözle bekleriz fakat güneş yanmasına maruz kalınca acısı çekilmez hal alabilir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda güneş yanıkları kendini göstermektedir 24 ile 48 içinde iyice kendini belli eder ve yanık acısı dediğimiz gibi çekilmez hal alır.

Peki güneş yanığına karşı evde ne gibi doğal tedaviler uygulyabiliriz. Hazırlamış olduğum bu yazımda sizlere güneş yanığına karşı doğal tedavi yöntemlerini sizlere anlatacağım.

İlk önce güneş yanığı belirtileri nelerdir kısaca bahsedelim; Kızarıklık, deride kabarmalar, kaşınma, su toplaması ve dokunulduğunda acı hissi en belirgin belirtilerdir.

Güneş yanığının belirtileri nelerdir?

Güneş yanığının hafif kızarıklık ile başlayıp temas edilince acı hissinin oluşması, deride kabarıklık, su toplaması, kaşınma ile artan belirtileri vardır.

Peki güneş yanığına karşı evde yapılabilecekler nelerdir?

Güneş yanığına maruz kalan cilt gerilmektedir ve sonrasında susuz kalmaktadır. Mutlaka su tüketimi artırılmalı bol bol içilmelidir.

Yanık oluşan bölgenin acısını hafifletmek için nemli ve soğuk bezi yanık olan bölgeye koyarak acıyı hafifletebilirsiniz. Ayrıca yulaflı banyo ürünlerini yanık bölgesine sürebilrsiniz.

Su toplamış yanıklar için yapacağınız tek şey kendiliğinden iyileşmesini beklemektir. Çünkü su toplayan bölgeyi patlatırsanız enfeksiyon kapma ihtimali olduğu için tehlikeli olabilir.

Güneş yanığına bitkisel çözüm önerileri

Toplumda en çok kullanılan yoğurtur. Yanık olan bölgeye yoğurt sürmek acıyı ve ağrıyı azaltarak rahatlama sağlar.

Yanıklara iyi gelen bir yöntemde zeytin yağı sürmektir. Aynı şekilde güneş yanığına maruz kalan bölgeye zeytin yağı sürebilirsiniz.


Yanma hissini azaltan bir yöntemde elma sirkesidir. Elma sirkesini önce sulandırınız sonra yanık olan bölgeye sürünüz yanma hissinin azalacağını göreceksiniz.

Aloe Vera bitkisel çözümlerin en etkilisi diyebiliriz yanık olan bölgeye Aloe Vera uygulamak yanık bölgesinin iyileşme sürecini hızlandırı ayrıca cildi tamir eder.

Siyah çayın faydalarını bilmeyen yok sanırım yanık olan bölgeye çay poşetlerini koyabilirsiniz yada demini koyarak yanma hissini azaltabilirsiniz.

Evet güneş yanıklarına karşı en etkili doğal yöntemleri kısaca sizlere sıralamış olduk birde uyarım olacak eğer ateş yükselmesi ve ağrılarda artma görülüyorsa o zaman kesinlikle bir doktora görünmek gerekir.

Yorumlar