ESP NEDİR? NE İŞE YARAR? NASIL ÇALIŞIR?

Açılımı Elektronik Stabilite Programı olan ESP nedir? Ne işe yarar? Nasıl çalışır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Açılımında bulunan Stabilite kararlılık, denge ve sağlamlık anlamındadır. ESP başlı başına bağımsız bir sistem değildir. ESP'nin yanında ABS ve ASR sistemleri bulunur ve ESP'yi destekler. Bu bilgiye göre anlıyoruz ki ABS ve ASR olmadan ESP olmaz ve çalışmaz. Peki ESP nasıl çalışır?
ESP NEDİR? NE İŞE YARAR? NASIL ÇALIŞIR?
ESP, sürücünün araca verdiği yön ve istediği tutum ile aracın bu isteğe göre gösterdiği reaksiyonu kontrol eder. Bu durumlarda bir dengesizlik ve düzensizlik oluşursa ESP çok hızlı bir şekilde devreye girer. Yani ESP önem arz eden kritik nokta ve durumlarda devreye girer. Aynı zamanda ESP arka planda sürekli olarak çalışır.

Yukarıda anlattıklarımızı destekleyecek bir örnek vermek gerekirse: Süratli bir şekilde seyir ediyorsunuz ve önünüze aniden bir engel çıkıverdi. Bu etki sayesinde aracın ön tarafın düz bir şekilde yan tarafa kaymakla birlikte etki gösterir. Etkiye tepki burada meydana gelir. Bu anlamda siz direksiyonu istediğiniz yöne çevirseniz bile araba o yöne gitmeyecektir. ESP parçalarından teker hız algılayıcıları sensör biçiminde ön terkerleri kontrol eder ve ön tekerlerin kontrol altında olmadığını algılar. ESP algılayıcı ise bu iki tutum yani şoförün gitmek istediği yön ile aracın gitmek istediği yön arasındaki farkı gözetler. Ölçülen bu fark sayesinde ESP sağ arka tekere ani fren uygular ve arabanın önü gitmek istenen yöne doğru çevrilir. 

ESP çalışma durumuna etki eden bir çok etmen vardır. Yolun kayganlığı, yol üzerinde buzlanmalar oluşu gibi durumlarda farklılık ve düzensizlik olduğunda ESP ani olarak devreye girecektir.

Hayati önem taşıyan ESP'yi oluşturan parçalar:

Teker Hız Algılayıcıları: Araç tekerlerinin hızını tek tek ölçebilen algılayıcılardır.

ABS Hidroliği ve Fren Basıncı Algılayıcısı: Ani fren durumlarında tekerlerin kilitlenmesine engelleyen, uygulayan fren basıncını ölçen parçalardır.

Direksiyon Açısı Algılayıcısı: Sürücünün araca verdiği yönü hesaplayan ve bu yönü algılayan parçalardır.

Yanal Hız Algılayıcısı: Aracın rotasından ne kadar sapma yaşadığını ve bu durumu rapor halinde ESP'ye bildiren parçalardır.

Elektronik Kontrol Ünitesi: Tüm algılayıcı parçalardan gelen raporları derleyip kritik eden ve bu değerlendirmeler sonucunda ESP'nin devreye girmesini sağlayan ünitedir.

Yorumlar

  1. Benim bildiğim kadarıyla, yeni çıkan bir kanunla 2015 sonrası üretilen araçlarda esp zorunlu donanım olarak araçlarda sunulmaktadır.

    YanıtlayınSil
  2. Çoğu kişi esp'yi bilmezdi. Bilenlerde bu kadar net ne işe yaradığını bilmezdi. Makale bilenler içinde bilmeyenler için de çok açıklayıcı olmuş teşekkürler.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme