ARABANIN İCADI VE GELİŞİMİ KISACA

Zamanımızın ulaşım sorunlarını çözen ve aynı zamanda ulaşım sorunu oluşturabilen bir araç olan otomobil, 1885 yılında Karl Benz tarafından icat edilmiştir. Benz, bu yıllarda içten yanmalı motora sahip olan ilk arabayı yapmıştır. Yani ilk olarak benzinle çalışan arabayı Karl Benz bulduğu için arabanın mucidi sayılmaktadır.
ARABANIN İCADI VE GELİŞİMİ
Seri üretime geçilen 1913 yılında otomobil büyük bir popülerlik kazandı. Henry FORD'un sahip olduğu FORD markası seri üretimi başlatarak tam olarak 1000 adet otomobil üretti. Peki arabanın icadı ne zaman gerçekleşti?

Otomobilin icadı ilk olarak Cugnot'un yapmış olduğu çalışmalarla şekillenmiştir. Bu adamın çalışmaları 1769 yılında başlamış ve ilk defa insan veya hayvan gücüne gerek kalmadan hareket eden bir taşıt tasarlanmıştır. Bu araçlar 3 tekerleğe sahiptir. Aynı zamanda buhar gücüyle hareket etmektedir bu ilk araba.
 
Otomobil günümüzdeki biçimini 1880 yıllarında atılan temel ile almıştır. Bu yıllarda çok önemli icatlar yapıldı. Bu icatlardan ilk içten yanmalı ilk motora sahip araba ve diğeri ise pnömatik veya havayla dolu tekerlektir. 1887 yılında test sürüşü yapılan ilk benzili araba Gottlieb Daimler tarafınca tasarlanıp icat edildi. Bu yıllarda benzin ile çalışan Amerikan arabaları ikiz iki kardeş tarafından üretildi ve piyasaya sunuldu. Halkın birden faytondan otomobile geçmesi bu araçları atsız araba olarak tanımlamasına neden oldu.

İlk üretilen Amerikan arabaları tamamen birbirinin kopyasıydı. Hiç bir üretici bu arabaların modellerini değiştirmiyordu. Sadece yapılan değişiklikler arasında zincir bakımları gerektiren aletler ekleniyordu. Ancak zaman geçtikçe arabalar daha sağlam hale getirilmeye başlandı. Sağlamlık artıkça hız, hız artıkça konfor, konfor artıkça maliyette arttı. Derken arabalar günümüze kadar geldi ve oldukça yüksek fiyatlara satılmaya başlandı.

Yorumlar

  1. arabanın icadı bana göre bir milattır çünkü teknolojik gelişme buradan başladı ve en yeni teknolojilerinde ilk uygulandığı alanlar araç gelişimi ile ilgili.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme