VÜCUDUMUZA EN FAYDALI MEYVE VE SEBZELER NELERDİR?

Sebze ve meyvelerin sağlık açısından çeşiti faydaları bulunmaktadır. Vücudumuzun gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını gidermesi için sebze ve meyve tüketimi önemlidir. Bu yazımda vitamin ve mineral bakımından zengin doğal kimyasalları içeriğinde barındıran ve  hastalıklara karşı savaşan lif, fitokemikal ve beta-karoten oranı yüksek sebze ve meyvelerin listesni hazırladım.
EN FAYDALI MEYVE VE SEBZELER NELERDİR?

En faydalı meyve ve sebzeler

Yaz aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan karpuz C vitamini bakımından oldukca zengindir. Karpuzun kalorisi dükük lif oranı yüksektir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi küçümsenmiyecek kadar fazladır.

Papaya meyvesi tropikal olduğu için ülkemizde tanıyan çok nadirdir. Papaya meyvesini pek tanımasakta içeriğinde lif, C vitamini, potasyum ve karotenoid bakımından oldukca zengindir.

Portakal kış aylarında C vitamini içerdiği için en fazla tüketilen meyvelerdendir. Portakalım C vitamini ve lif içermesi sağlık açısından yararlınolmasını sağlamakta hastalıklara karşı savaşan meyvelerdendir.

Greyfurt C vitamini, pektin, fitokemikal ve kolesterol düşüren lif greyfurt içeriğinde bu maddeleri barındırdığı için hastalıklara karşı savaşan meyvelerden diyebiliriz. 

Malatyanın meşhur kayısısı yüksek potasyum, azda olsa C vitamini, lif ve beta-karoten deposudur.

Kuru kayısı ise C vitaminden yoksun ancak demir vitamini bakımından zengindir. Mutla mevsiminde bol bol tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Evet sizlere en faydalı 5 meyve saymış bulunmaktayız. Sıra geldi en faydalı 5 sebzeye bakalım bu sebzeler nelermiş.

Ispanak başı çekmekte bir çok kişi ıspanak yemeğini yemez aslında içeriğinde o kadar zengin vitamin ve mineralleri barındırıyorki mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerdendir. C vitamini, demir, folat, kalsiyum ve potasyum bakımndan oldukca zengindir. Sağlıklı beslenmek için en sağlıklı yeşilliklerdendir.

Lahana ıspanak kadar sağlıklıdır içeriğinde C vitamini, kalsiyum, beta-karoten, lif ve folat barındırmaktadır. Lahana sevmeyenler şimdi bir daha düşünmeli derim.

Tatlı patates C vitamini, lif ve beta-karoten içermektedir. Ayrıca bol miktarda potasyum içerir.

Havuç beta-karoten ve lif bakımından oldukca zengindir.

Domalık tatlı kırmızı biber içeriğinde beta-karoten, lif ve C vitamini bakımından zengin sebzedir.

Mutfaklarımızdan eksik etmeyeceğimiz meyve ve sebzelerin vitamin ve mineraller bakımından zenginliğini anlattım şimdi saymış olduğumuz meyve ve sebzelerden yemeyen varsa bir kez daha düşünerek vücutlarına kötülük yapmayı bıraksınlar değilmi.

Yorumlar

  1. Yaz aylarında karpuz çok güzel gidiyor gerçekten. Faydaları da oldukça zengin ayrıca kavunu da tavsiye ederim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder