UZUN PİL ÖMRÜ OLAN AKILLI TELEFONLAR

Günümüz teknolojisiyle birlikte gelişen akıllı cep telefonlarının donanımları her ne kadar gelişmiş olsa da ne yazık ki batarya ömürleri bu gelişmeden payını alamadı. Eskilerden hatırlayacağınız gibi Nokia 1100 gibi telefonları şart etmeden rahatlıkla 3-4 gün kullanabiliyorduk.
UZUN PİL ÖMRÜ OLAN TELEFONLAR
Ancak akıllı telefonlarımızda bu süre zarfı 1 güne ve hatta daha az bir süreye inmiş bulunmakta. Bu duruma bağlı olarak telefonunuzun özellikleri ne kadar gelişmiş olursa olsun, şarj sorunu yüzünden bu özelliklerden rahatça faydalanamıyoruz.

Telefonlarımızın bataryaları giderek yıpranmakta ve bununla birlikte şarj ömürleri gitgide azalmaktadır. Bu sorunu çözmek adına yanınızda şarj aletleri taşımak durumunda kalıyorsunuz. Bu sorunları ortadan kaldırabilecek yeni telefonlar artık daha çok tercih edilmeye başladı.

Bu tür telefonların bize sunduğu yüksek pil ömrü, batarya teknolojisinin gelişiminden değil de yüksek şarj kapesitesine sahip bataryaların cep telefonlarına yerleştirilmesi sonucuyla elde ediliyor.  Bu yazımızda sizlere uzun pil ömrü olan telefonlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Listemizde ilk sırada Asus Zenfone Max yer alıyor. Bu telefon 5000 mAh kapasitesindeki bataryasıyla size 2-3 gün boyunca şarjsız bir telefon kullanma imkanı sunuyor. Asus Zenfone Max'in özellikleri kısaca şu şekildedir:

•    İşlemci: 1.2 GHZ 4 çekirdeğe sahip Snapdragon 410 işlemci,
•    RAM: 2 GB,
•    Pili: 5000 mAh,
•    İşletim Sistemi: Android 5.0.2 Lolipop,
•    Depolama: 16 GB dahili hafıza, 64 GB'a kadar desteklenen hafıza kartı imkanı.

Asus Zenfone Max'in genel özellikleri hakkında, orta segment bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun ekranı sadece HD çözünürlüğü desteklediği için ve piksel yoğunluğu daha düşük olduğu için şarjı daha uzun süre dayanmaktadır.

Listemizde ikinci sırada ise Lenova Vibe P1 bulunmaktadır. Pil ömrü Asus Zenfone Max ile aynı olan bu telefonun ayırt edici bir diğer özelliği ise Zenfone Max'tan daha güçlü bir işlemciye sahip olmasıdır. Tabii bu özellik doğrudan telefonun fiyatını etkiliyor. Lenova Vibe P1'in teknik özelliklerine bir göz atalım.

•    İşlemci: 1.5 GHZ 8 çekirdeğe sahip Snapdragon 615 işlemci,
•    RAM: 2 GB,
•    Pili: 5000 mAh,
•    Depolama: 32 GB dahili hafıza ve 128 GB'a kadar desteklenen hafıza kart imkanı.

Lenova Vibe P1'in en az dahili hafıza seçeneği 32 GB'dir. Bu özelliği nedeniyle fiyat olarak Asus Zenfone Max'a oranla daha fazladır. Bu telefonu piyasada 1145 TL gibi fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Listemizin üçüncü sırasında ise Xiaomi Mi Max bulunmaktadır. Phablet kategorisinde bulunan bu telefon ekranının çok büyük olmasıyla dikkatleri üzerine topluyor. Xiaomi Mi Max'in pil kapasitesi 4850 mAh dır. Bu telefonun diğer özellikleri ise şu şekildedir:

•    İşlemci: 32 GB seçeneğinde 1.8 GHZ 6 çekirdeğe sahip Snapdragon 650, 64 ve 128 GB seçeneklerinde ise 1.8 GHZ ve 8 çekirdeğe sahip Snapdragon 652 İşlemci,

•    RAM: 32 GB ve 64 GB seçeneklerinde 3 GB, 128 GB seçeneklerinde ise 4 GB RAM bulunmaktadır,

•    Pili: 4850 mAh,

•    Depolama: 32 GB, 64 GB ve 128 GB dahili hafıza seçenekleri, 128 GB'a kadar hafıza kartı imkanı.

Bu listemizde yer alan en büyük ekrana ve en kaliteli işlemciye sahip olan telefondur. Bu telefonun güç tüketimi diğer telefonlara oranla daha fazladır. Bu cihaz size 2 günlük bir batarya ömrü sağlamaktadır.

Yorumlar