Türkiye'de kaç tane il, ilçe ve belde var biliyormusunuz?

Ülkemizde her geçen gün il, ilçe ve beldeler büyümektedir. Bilindiği gibi en çok nüfusa sahip ilimiz İstanbuldur. İstanbul giderek dahada büyümektedir ilçe sayısı ise 39 olmakla ilerleyen yıllarda bu sayı artabilir.
Türkiye'de kaç tane il, ilçe ve belde var biliyormusunuz
Dikkatleri üzerine çeken İstanbul ilimiz hızla büyümekte fakat giderek kalabalık hale gelen büyük ilimiz İstanbul ilerleyen yıllarda bu kalabalığı kaldırırmı bilemem.

Devleti yönetenlerin bu duruma el atarak bir çözüm bulmaları gerekmektedir örneğin trafiğe çıkıldığında bir yere gitmek için saatler sürmektedir.

Kısaca Türkiye'de kaç tane il, ilçe ve belde vardır?

Türkiye'deki büyükşehirlerin sayısı ise son yıllarda 16 dan 30 a çıkmıştır. 81 ile sahip Türkiye 30 büyükşehire sahip olamkla ilçe sayısı ise 919 adettir. İl belediye sayısı ise 51 dir.

Türkiyedeki toplam mahalle sayısı ise 31927 dir. Büyükşehir ilçe belediye sayısı ise 519 dur.

Toplamda köy sayısı ise 18333 ve ilçe belediye sayısı ise 400 dür.

Bağlı sayısı 26013 olmakla belde sayısı ise 397 dir.

Türkiyede toplam belediye sayısı ise 1397 olarak kayıtlarda yerini almıştır.

Giderek büyümekte olan Türkiye son yıllarda nufusun artmasıyla il, ilçe ve büyükşehir sayısının gelecekte artması bekleniyor. 

Türkiyede kaç ilçe var, Türkiyede kaç il var sorularına kısaca yanıtvermiş olduk bu veriler İçişleri Bakanlığındaki güncel olan şuanki verilerdir.

Yukarıda belirttiğim gibi özellikle İstanbul ilimize göçleri engellemek için diğer illerimizi saniyileşme ve iş imkanları sağlanması yönünde adım atılması İstanbul iline benzer iller inşaa ederek göçlerin inşaa edilmiş diğer büyük illere yönlendirilmesi İstanbul ilimizin yükünü hafifletecektir sanırım. Umarım büyükşehirler artar göçler tek bir şehir yerine farklı şehirlere yönelir.

Yorumlar