TAVUK KARASI HASTALIĞI NEDİR? GECE KÖRLÜĞÜNÜN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Eskiden yaşayan insanlar tavuk karası diyorlardı. Bilimsel ismi gece körlüğü olan bu hastalık özellikle sürücülerin baş belasıdır. Hasta olan göz geceleri hiçbir şey göremez. Doktorlar ve bilim adamları A ve D vitaminini bol bol tüketmez isek bu hastalıkla karşılaşabileceğimizi söylemektedirler. Tedavisinde gözlük kullanılmayan bu hastalık kolay bir şekilde çözüme ulaşır.
TAVUK KARASI HASTALIĞI NEDİR?
A vitaminini yeterli düzeyde vücudumuza alamadığımızdan dolayı bu hastalık ile karşılaşırız. A vitaminini tavsiye etmelerinin asıl sebebi ise gözün en önemli maddesi rodopsinin üretimi bu vitamin sayesinde gerçekleşiyor. Eğer A vitaminini alamazsak üretim duruyor ve görme yetimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Bunun olmasını istemiyorsak balık, süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeliyiz.

Gözdeki rodopsin maddesi üretilmediğinde göz yavaşça solmaya başlar ve nesneleri tam olarak seçemeyiz. Işık azaldığında hiçbir şey göremeyiz.

Bu hastalığın nedenleri nelerdir?

Doktorlar ana nedenlerini A vitaminini yeterince alamama, süt ürünlerini kullanmama, düzenli beslenme alışkanlığının olmaması ve gözlerin çok fazla yorulması olarak sayıyor. Ancak en genel sebebi süt ürünlerini vücudumuza yeterince alamamamızdır. Tedavi olurken düzenli beslenmemiz sürekli söylenir. 

Rodopsin maddesi odaklama ve göz bebeğinin ışığa duyarlı olarak büyüyüp küçülmesini sağlayan maddedir. Gece ışıklarına uyum sağlamamız için gözün en önemli maddesidir. Bu sayede geceleri rahatça görebiliriz. Ama gereken vitaminler almayıp, beslenmemize dikkat etmezsek sonucunda gece körlüğüne yakalanabiliriz.

Bu hastalığın belirtiler ve tedavileri nelerdir?

Eğer bu hastalığı geçirirseniz bunu hemen fark edeceksinizdir. Çünkü etrafı göremediğinizi anlayacaksınız. Görme mesafesi son derece kısalır, ayrıntıları hiç seçemezsiniz. Her yer %70 oranında bulanıklaşır. Tedavi için gözlük kullanmak hem önerilmez hemde kesin sonuç sağlamaz. Bu yüzden doktor yardımıyla ilaçlar alınmalıdır.

Bu ilaçlar çoğunlukla iştah açıcı haplar ve vitamin hapları olmaktadır. İsteğe göre ise size bir adet beslenme programı yazılmaktadır. Bu beslenme programına düzenli bir şekilde uyup doktorunuzun size verdiği hapları kullanıma uygun şekilde alırsanız, gözlerinizin iyileştiğini sizde fark edeceksiniz. Eğer sizde görme sorunları yaşıyor ve etrafınızdaki nesneleri tam olarak göremiyorsanız doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Yorumlar