SICAK İÇECEKLERİN ZARARLI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

İçecekleri sıcak tüketmenin zararlı olduğunu biliyormusnuz? evet bilmiyorsanız yazımızı mutlaka okuyunuz. Sıcak içilen en çok içeceklerin başında çay ve kahve gelmekte uzmanların yapmış olduğu bir araştırmada sıcak içeceklerin yutak borusunda yaralara neden olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya Sağlık Örgütüne göre 65°C sıcaklığının üzerindeki içecekler yemek borusu kanserine neden olarak içeceğin kendisinin zararlı olmadığı ve sıcaklığı konusunda uyarılarda bulunmaktalar.
SICAK İÇECEKLERİN ZARARLI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Sıcak içeceklerin zararları?

Dünya Sağlık Örgütü'nün yapmış olduğu bir araştırma sonucu ortaya sıcak içeceklerin yutak borusuna zarar vererek yaralara neden olması ve bunun sonucunda ise yemek borusu kanserine zemin hazırladığı ortaya çıkmıştır.

Özellikle sıcak içecekleri fazla tüketen başta Çin, Türkiye, Güney Amerika ve İran gibi bu ülkelerde yapılan araştırmada 65°C ile 70°C' sıcaklıkta çay ve kahve gibi sıcak tüketilen içeceklerden kaynaklanan yemek borusu kanserine diğer ülkelere göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Çay ve kahve gibi içeceklerin yemek borusu kanserine neden olmadığı sadece yüksek sıcaklıkta içilmesi durumunda içilen içeceğin sıcaklığının neden olduğunu belirtelim. 

Sıcak içecekler nasıl tüketilmeli?

Uzmanlar sıçak içecekleri içmeden önce yaklaşık 4 dakika kadar beklenmesi gerektiği bu süre zarfında içeceğin normal sıcaklığı ulaşarak yutak borusuna zarar vermeyeceği yönünde açıklamalar yapmaktalar.

Unutmayın 65°C ile 70°C sıcaklıktaki içecekleri kesinlikle normal sıcaklığa ulaştığında içelim çünkü yukarıda belirttiğim gibi sıcak içilen içecekler yutak borusunda yaralara neden olarak kansere yol açmaktadır.

Yemek borusu kanseri ise kanser türleri arasında ölümcül olarak 8 sırada yer almkatadır. Bu araştırma ise 2012 yılında yapılmıştır. Ayrıca uzmanlar kahve tüketimin mesane kanserinede neden olabileceği yönünde açıklamaları bulunmaktadır.

Yorumlar