RAMAZANDA NEDEN KİLO ALIRIZ?

Ramazan sürecinin sonucu, genel olarak kilo alarak sonlanmaktadır. Bunun sebebi orucun, insan vücudu üzerine metabolik etkileridir. Ramazanda kilo almak; metabolizmanın yavaşlaması nediyle olur. Vücut uzun süre aç kaldığı için, metabolik hızı da nerdeyse minimum seviyelere inmektedir.
RAMAZANDA NEDEN KİLO ALIRIZ
Metabolik hız minimum seviyelerde iken, oruç sebebiyle iftar ve sahurlarda tüketilen fazla besinler, direkt olarak kilo olarak vücuda dönmektedir. Kilo olarak dönen fazla besinler, vücut sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Bu dönemi kilo almadan geçirmek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Yapılabilicek bir kaç tavsiyeyle bu süreci kilo almadan geçirmek mümkündür.

Ramazanda Kilo Almamak İçin Tavsiyeler

-İftar ve sahurlarda fazla gıda tüketiminden uzak durulmalıdır. Yenicek her fazladan besinin kilo olarak döneceği unutulmamalıdır.

-Ramazanda kilo almak büyük oranda, metabolizma yavaşladığı için gerçekleştiğinden, metabolizmanın hızlandırılması hedeflenmelidir.

-Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, bolca tüketilmelidir. Özellikle tahıllı ve lifli gıdalar bu özellikleri sebebiyle bolca tüketilmelidir.

-Metabolizmayı hızlandıran gıdaların, ağırlıklı ve dengeli olduğu iftar ve sahur menüleri hazırlanmalıdır. 

-Ramazanda kilo almamak için bolca su tüketimi şarttır. Su tüketimi metabolizmanın hızlanması üzerinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında ve ödem atılmasında oldukça faydalıdır. Günlük olarak en az 2,5-3 litre su tüketimi zorunludur.

-Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaya özen gösterilmelidir. İftardan sonra yapılan, tempolu yürüyüşler oldukça faydalı bir tercih olmaktadır.

-Kızartmalardan ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

-Asit ve kafein içeriği bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır.

-Tatlı tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ramazan sürecinde ağır ve şerbetli tatlılar bolca tüketilmektedir. Bunlar yerine daha hafif tatlılar tercih edilmelidir. Sütlü tatlılar ve meyve içerikli tatlılar daha doğru tercihler olucaktır.

-Poğaça ve börek gibi hamur işlerinden fazlasıya uzak durulmalıdır.

-Beyaz ekmek tüketiminden uzak durulmalıdır. Bunun yerine 1-2 dilim tahıl içeriği olan ekmekler tüketilebilir.

-Günlük 2 öğün tüketimi az olduğu için metabolizma yavaşlar ve bu yüzden kilo alırız. Bu durumun önüne geçmek için iftar ile sahur dönemleri arasında, düzenli aralıklarla besin tüketimine özen gösterilmelidir. Ara öğün tüketimide ihmal edilmemelidir.

Yorumlar