MUHAMMED ALİ CLAY KİMDİR? KISACA HAYATI

Amerika’nın Kentucky eyaletinde doğan Muhammed Ali’nin doğduğundaki ismi Cassius Marcellus Clay Jr.’dı. Tüm dünyanın onu tanımasındaki asıl sebep ise “tüm zamanların en iyi ağır sıklet boks şampiyonu” unvanına sahip olmasıdır.
MUHAMMED ALİ CLAY KİMDİR
Kentucky’nin Louisville ilinde doğan Muhammed,  12 yaşına geldiğinde boks ile tanışmıştır. Boks ile tanıştıktan hemen sonra Altın Eldiven Şampiyonluğu’nda amatör kayıtlarda kendi ismini yazdırmıştır.

1960 senesinde ise profesyonel lige giriş yapan Muhammed Ali, bu girişi Roma şehrinde aldığı altın madalya sayesinde başarmıştır. Bu altın madalyayı kazandığında daha 18 yaşında olması, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmasına sebep oldu. Bu şekilde şöhreti yavaş yavaş dünyaya yayılıyordu.

Daha 22 yaşına girdiğinde S. Liston adlı eski dünya şampiyonunu yenerek “Dünya Şampiyonu” mevkiisine yükseldi. Bu zaferden sonra inancını değiştirerek Müslüman olduğunu açıkladı. İsmini de bu olay sonunda değiştirmiştir.

Kendisi oldukça kötü zamanlarda geçirmiştir. Barışçıl şekilde konuşan Muhammed Ali, “Vietnamlılar bana dokunmadı ki ben onlara dokunayım.” dediği için 5 senelik hapise ve 10 bin dolarlık para cezasına saptırılmıştır. Tamamen savaşa karşı olduğunu bu cümleden görebilirsiniz. Bu olayların olduğu 3 senelik süreçte boksa mecburi ara vermek zorunda kalmıştır. 

Muhammed Ali’nin hayatında aldığı tek yenilgi, “Asrın Maçı” olarak adlandırılan, Joe Frazier’a karşı dövüştüğü maçtır. Muhammed Ali bu maçta yeteri kadar çevik ve hızlı olmadığı için maçı kaybetmiştir. Çünkü boş geçen onca seneden sonra sadece 2 maç yapabilmiştir.

Tekrardan şampiyon olmak isteyen Muhammed, final maçında Ken Norton’a sayı farkı yüzünden yenilmiştir. Aynı zamanda çenesi kırıldığı için boks kariyerinin bittiği düşünülmekteydi. Ancak o pes etmedi ve en baştan çalışarak Ken Norton’u yendi.

1974 senesinde ise Foreman’ı ikinci sefer nakavt ettiği için çoktan hak etmiş olduğu büyük unvanı yeniden elde etmiştir. Dünya tarihinde tüm zamanların en iyi ağır sıklet boks şampiyonu unvanını art arda iki kez elde eden ikinci boksördür.

Asla unutulmayacak kişi Muhammed Ali, ırkçılığa ve savaşa son derece karşıdır. Bu muhteşem kişiliği sayesinde kendisi adına başrolünde Will Smith’in oynadığı bir film dahi çekilmiştir.

Yorumlar