Kuantum Öğrenme Nedir?

Kuantum dediğimiz kavram, atom boyutlarında veyahut daha küçük boyutlardaki parçaların fizik kurallarını tanımlayabilmek için kullandığımız kelimedir. Burada görülebilen değil bizim dahi göremediğimiz bir evrenden bahsediyorum. Tam olarak keşfedemediğimiz bir evrenden.
Kuantum Öğrenme
Kuantum fiziğinin yasalarına göre gördüğümüz veya göremediğimiz aklınıza gelebilecek her şey enerji sayesinde meydana gelir. Enerji bilindiği üzere doğada yok olamaz ancak şekil değiştirir. Herkeste olmuştur illaki, aklınıza bir şey gelir ve kısa bir süre sonra başımızdan böyle bir olay geçer.

Hatta bazen kendimize bakar ve acıma ihtiyacı duyarız. “Of ya kötü şeyler neden hep beni bulur?” deriz. Bu olaylar kuantum fiziğine göre tamamıyla çevreye yaydığımız enerji ile alakalıdır. Düşündüğünüz her şey bir enerjidir ve bu enerji aklınızdan çıktığında enerji olarak etrafa yayılır. Sürekli olumlu düşünmeye çalışırsak, olumlu bir şekilde hayata yaklaşırsak, hayatımızda meydana gelen olaylar mükemmel olacaktır.

Kuantum fiziğinden hafif bahsettik. Şimdi ise kuantum öğrenmenin ne olduğunu anlatalım. Bir düşünme biçimidir. Eğer öğrenmek istiyorsak en basitinden önce kendimizi motive etmeliyiz. “Ben bunu yapabilirim.” gibi cümleler sarf ederek beynimizi inandırmalıyız. Kısacası olumlu düşünmeliyiz. Bilinçaltımıza gönderdiğimiz mesajlar olumlu olmalıdır. Asla olumsuz düşüncelere kapılmayın. 

Kuantum öğrenme hayatımızın her alanında gerek ders çalışırken gerek iş kurarken kullanılabilecek bir düşünme biçimidir. Eğer bir işin olumlu gideceğini düşünüyorsanız o iş olumlu gitmeye daha yatkın olacaktır. Burada güç kişinin ta kendisidir.

Beynimizin mükemmel yeteneklerinin farkına varın. Eğer sürekli ben bu sınavdan kalacağım derseniz, sınavdan kalırsınız. Ancak sürekli ben bu işi başaracağım derseniz, bu işi başarırsınız. Tamamen kendinizi motive etmeye bağlıdır. Araştırmalara göre bir insan vücudunun bir hareketin, davranışın veya düşüncenin alışkanlığa dönüşmesi ortalama 3 hafta sürmektedir. Yani pes etmeyin.

Kişi önce hedefini belirlemelidir. “Neye ulaşmak istiyorum?” sorusunu kendisine sormalıdır. Hedefler herkese göre farklılık gösterir. Kendi hedefinizi öğrenebilmek için kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Eğer öğrenciyseniz “Nasıl daha kolay öğrenebiliyorum?” sorusunu kendinize sorun. Dokunarak mı? Duyarak mı? Okuyarak mı? Bunları bulduğunuzda zaten kuantum öğrenme kavramını rahatça sökebilir.

Yorumlar