Kruttvatnet Gölü ve Özellikleri Nelerdir?

Güneşin batmadığı göl olarak bilinen Kruttvatnet Gölü nerede, Norveç’te bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere göller ülkesi Norveç üzerinde 460 binden fazla göl bulundurmaktadır. Bu kadar çok göl bulundurmasından dolayı Avrupa kıtasının en büyük ve en derin 4 gölü buradadır. Bundan dolayı her sene yüz binlerce turist çekmektedir.
Kruttvatnet Gölü ve Özellikleri
Güneş batmayan gölü görmeye gelen ziyaretçiler son derece şaşkın bir şekilde durumu izlemektedirler. Güneş batmayan ülke tabiri aslında İngiltere için kullanılmaktaydı. Ancak bu tabir siyasi olaylardan dolayı kullanılıyordu.

Sömürgeleri dünyanın her yerinde olduğundan dolayı bir yerde güneş batsa bile başka bir yerde güneş tekrar doğuyordu. Ancak dediğimiz gibi bu siyasi bir olaydan dolayı böyle isimlendirilmiştir. Ancak bahsettiğimiz gölde siyasi bir olay söz konusu değildir.

Tamamen coğrafi konumun, dünyanın kendi etrafında dönmesinin sebep olduğu eksen eğikliğinin sebebi olan bu olay sadece yılın sekizinci ayı olan Temmuz ayında gerçekleşmektedir. 1 hafta bile sürmeyen muazzam durum sadece 2 ile 3 gün arasında sürmektedir. Ardından hayat normal akışında ilerlemektedir. Bu 2 ile 3 gün gelmeden günler önce şehirdeki tüm oteller dolmaktadır. 

Norveç bu iki gün sayesinde çoğu gelirini karşılayabilmektedir. Güneş doğar ve 360 derece dönerek tekrar doğar. Tüm durum bundan ibarettir. Bu durum aslında bize kutuplarda 6 ay gündüz, 6 ay gece yaşanmasının nedenini açıklamaktadır. İkisi de aynı sebeplerden meydana gelmektedir.

 Kruttvatnet gölü İsveç ve Norveç arasında bulunmaktadır. Dünyada nadir gerçekleşen olaylardan birisine ev sahipliği yapan Norveç, güneşin batmadığı göl sayesinde çok büyük bir ün kazanmayı başarmıştır. Güneşin batmadığı göl namını ise İngiltere gibi herhangi bir siyasi olay sayesinde almayıp, tamamen doğa bir şekilde kazanmıştır.

Aslında deniz aşırı olan ülkeler için kullanılmakta olan bu unvan dünyanın eğimi sayesinde, Norveç ve İsveç arasında bulunan Kruttvatnet gölünde canlılık bulmuştur. Her gün böyle bir olay yaşanmadığı için ancak Temmuz ayının belirli günlerinde oraya giderseniz bu olayı yaşama imkânı bulabilirsiniz.

Unutmayın yaklaşık bir ile iki hafta önceden tüm otel odaları kiralanmaktadır. Eğer acele etmezseniz bu şansı kaçırabilirsiniz.

Yorumlar