KENE ISIRDIĞINDA NE YAPILMALI VE NE YAPILMAMALI?

Havalar ısındı hafta sonları veya boş vakitlerde insanlar kendilerini piknik alanlarına atmakta değilmi. Bu nedenlede özellikle yaz aylarında kene ısırması vakaları artmaktadır. Bir çok haberin çıkması ve defalarca anlatılması kene ısırmasında ne yapılacağını halen bilmiyoruz.
KENE ISIRDIĞINDA NE YAPILMALI?
Kene ısırması vakaları en çok kırsal alanlarda ve anadolu bölgelerinde görülmektedir en çok görülen il ise Tokat olarak kayda alınmıştır. Gerek tarlada çalışırken gerek ise piknik alanlarıda kene ısırığına karşı yapılması gerekenleri kısaca anlatacağım.

kene ısırmasında yapılması gerekenler

Kene ısırmasında ne yapılmalı ve ne yapılmamalı? İşte uzmanların önerileri;
Uzmanların ortak görüşleri kene ısırması görüldüğünde yapılacak ilk şeyin en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiği yönündedir. Çünkü kene ısırdığında çekip koparılması halinde en büyük yanlış yapılmış demektirki kenenin kafası vücudun içinde kalarak ortay Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığını çıkarmaktadır.

Bir çok kişi ise değişik yöntemlere başvurmaktadır mesela  kenenin üzerine sigaranın ateşini basmak gibi, kolonya ve gazyağı gibi çeşitli yöntemlere başvurmaktadırki bunlar kesinlikle yapılmaması gerek davranışlardır. 

En yakın sağlık kuruluşuna gittiğinizde ise hekimler keneyi gerekli hijyen ortamı sağlandıktan sonra eldiven takarak kenenin ağzı veya başından tutularak cımbız gibi pens gibi aletlerle sanki vida çıkarır gibi sola sağa çevirerek çıkarmaktalardır burda dikkat edilen nokta ise kenenin kafası dahil herşeyinin vücuttan çıkarılmasıdır.

Tarla veya pikniğe gitmiş oladuğunuz kırsal bölgeden döndükten sonra kesinlikle çocuklarınızın ve kendinizin üstünü kene yapışmış mı diye kontrol etmelisiniz eğer kene yapışmışsa vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidiniz.

Erken müdahale önemli olduğu için ne kadar erken giderseniz hastalığın bulaşmasını o kadar engellemiş olursunuz. Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığına özellikle Anadolu bölgesinde rastlanmaktadır bunuda belirteyim fakat bu demek değildirki batıda kene ısırınca birşey olmaz nerede olursanız olun önlemini almalısınız.

Evet kene ısırmalarında yapılması gereken ve yapılmaması gerekenleri kısaca sizlere anlatmış bulunmaktayız umarım uzmanların görüşlerini dikkate alır ve ortaya çıkabilecek olumsuluklardan korunmuş olunur.

Yorumlar