iOS Mu Yoksa Android Mi? Hangisi Daha İyi?

Teknoloji devrindeyiz. Durum böyle olduğunda bütün firmalar birbiri ile ölesiye bir yarışa giriyor. Bu durumda bizi zorlu karşılaştırmalar bekliyor. Apple’ın ürettiği iOS’mu yoksa Google’ın ürettiği Android’mi? Haydi bakalım.
iOS Mu Yoksa Android Mi?

Android İşletim Sistemi

Bu işletim sistemi Linux tabanlıdır. Daha açık ve rahat ulaşılabilen bir sisteme sahip olan Android, güvenlik yönünden eksi puan almakta. Çünkü açık bir sistem olması sisteme birden çok saldırı yapılabilmesini etkin kılıyor. Android uygulama mağazası olarak Google Play Store’u kullanmaktadır.

Çoğu Android işletim sistemine sahip cihazda 5 adet ana ekran bulunmakta. Biz bu 5 ana ekrana widget adlı, çok kullanışlı kısa yollar ekleyebiliyoruz. Haberlere mi bakmak istiyorsunuz? Facebook’ta o anda neler oluyor öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman widgetlar sizin için çok yararlı olacak.

Kullanımı açısından ve ara yüz konularında Android işletim sistemi bir eksi puan daha almaktadır. Kendi uygulama mağazasında yaklaşık 500.000 kadar uygulama bulunmaktadır. Kaliteli uygulamaları bulmak hiç zor olmuyor. Kısacası birçok uygulamayı rahatça bulabiliyorsunuz.

Android sisteme sahip telefonların uygulama uzantıları APK’dır. Bu dosyalar uygulama mağazasının dışından da yüklenebilmektedir. Bu durum Android’e artı puan veriyor. 

iOS İşletim Sistemi

Bu işletim sistemi ise Unix veri tabanına sahiptir. Açık kaynak kodlu olmayıp kapalıdır. Bu durum tabii ki güvenlik bakımından muhteşem bir şekilde ileride olduğunu gösteriyor. Uygulama mağazası App Store’dur.

Tasarım bakımından Android işletim sisteminden daha kullanışlıdır. Telefon ile ilgili tüm bilgi ve ayarları “Ayarlar” kısmına ulaşarak öğrenebilirsiniz. Bütün uygulamalar, mesajlar, notlar kutu şeklinde ana menüde bulunmaktadır. Birkaç tuş ile istediklerinize ulaşabilirsiniz.

Eğer Home düğmesine iki defa basarsanız açık uygulamaları kapatabilirsiniz. Kilit ekranında iken telefonunuzun kilidini girmeden kameraya ulaşabilirsiniz. iOS daha sayılamayacak kadar çok yararı olan bir işletim sistemidir.

Yani sonuç olarak eğer basit, kullanışlı, rahat bir sistem arıyorsanız iOS size göre fakat ben teknolojiyi severim, uğraşırım derseniz Android hemen orada sizi bekliyor.

Yorumlar

  1. IOS, Android'den daha iyidir bence. Anroid her zaman kağıt üzerinde sallar durur. Ama işleve gelince, bir süre sonra kasmayacak android cihaz yoktur.

    YanıtlaSil
  2. Ben Android'i tercih ediyorum. Tek şikayetim güncellemelerin geç gelmesi.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder