İDEAL DİYET NASIL OLMALI?

Son dönemlerde, insanlar diyetisyenlere gitmek yerine, sosyal medyadan edindikleri diyet listelerini ve çevrelerinden duydukları diyetleri yapmaya çalışmakta. Ancak her diyet, zayıflamak için uygun değildir. Zayıflamak için ideal diyet içeriği nasıl olmalıdır?
İDEAL DİYET
-İnsan vücudunun dengesini koruyabilmesi için günlük alınması gereken; karbonhidrat, protein, yağ ve çeşitli besin ögelerinin miktarlarını yeterli miktarda içermesi gerekir.

-Her insanın metabolizması, vücudunun besinlere karşı tepkisi farklı olduğu için bireyin kendi vücut özelliklerine uygun gıdalar içermelidir.

-Listede herhangi alerjen duruma sebep olabilecek veya birbiri ile etkileşime girecek gıdalar içermemelidir.

-Bireyin vücut özelliklerine göre sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmesi için alması gereken kalori miktarını içermelidir.

-Maksimum haftada 1 kg vericek şekilde hazırlanmış bir program olmalıdır. Özel koşullar dışında, haftada 1 kilogramdan fazla kilo verdiren diyet programlarının uygulanması sağlık açısından oldukça sakıncalıdır. 

-İdeal diyet her besin grubundan gıdaları, uygun miktarlarda içermelidir. Diyeti uygulayan kişinin vücudunda herhangi bir eksikliğe sebep olmamalıdır.

-Bol sıvı tüketimini desteklemelidir. Kuru gıdalar ile tüketilen sıvılar arasında ki dengeyi iyi sağlamalıdır.

-Kesinlikle ara öğünleri içermelidir.

-Günde ara öğünlerin haricinde en az 3 ana öğün içermelidir.

-Kan şekerini belirli seviyelerde tutacak, anlık değişimlere sebep olmayacak bir program olmalıdır.

-Bireyin bütçesine, olanaklarına uygun olmalıdır.

-En ideal diyet sporla birlikte yapılan diyettir. Bu yüzden yapılan her türlü diyete, sağlık açısından doğru miktarda sporda eşlik etmelidir.

Yorumlar