EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halk arasında genellikle sara hastalığı olarak adlandırılan, tıp dilinde ise epilepsi olarak bilinmektedir. Bu yazımda sizlere epilepsi hastalığı hakkında ve belirtileri yönünde bilgiler vereceğim.
EPİLEPSİ HASTALIĞI NEDİR
Epilepsi, beynin olağan aktivitesinden farklı olarak bazı durumlarda ortaya çıkan, giderek artış gösteren elektriksel aktiviteye bağlı olarak, beyin hücrelerinin sıradan işlevlerini yapamaması haline gelmesine denir. Epilepsi, hastalığı yaşayan kişinin merkezi sinir sistemine bağlı olarak birbirini tekrar eden nöbetler yaratır.

Epilepsi hastalığının neden olduğu durumlara örnek olarak; kısa ve anlık süren boş bakışlar, kas seğirmeleri veya daha ciddi bir durum olan bilincin yetisinin kaybolduğu nöbetler gösterilebilir.

Epilepsi nöbetleri hafif veya orta dereceli şiddette olsa dahi hayati bir önem taşır. Nöbetlerin ne zaman olacağı belli olmadığı için kesinlikle tedavi gerektiren bir hastalık türüdür. Siz günlük aktivitelerinizi yaparken, araba kullanırken, karşıdan karşıya geçerken nöbet geçirebilirsiniz. Bunun sonucunda önlem alınmazsa ciddi sorunlar yaşanabilir ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

Epilepsi nöbeti belirtileri hastalığın türüne göre farklılık gösterir. Zira 30'dan fazla nöbet türü ve 100'den fazla belirtileri bulunmaktadır. Peki epilepsi nöbeti belirtileri nelerdir?

Genele yayılan epilepsi nöbetleri, etki olarak beynin tüm bölümlerinde aktif olur. Böyle bir nöbet geçiren hasta, çığlık atabilir ya da bir tür ses çıkarabilir. Bu nöbetlerin süresi genel olarak birkaç saniye ile 1 dakika arasında değişmektedir. Hasta bir süre kaskatı kesildikten sonra kollarda ve bacaklarda birbirini aynı şekilde tekrar eden hareketler olabilir. 

Genel olarak nöbet sırasında hastanın gözleri açık olur. Bu sırada hasta nefes problemi yaşayabilir ve rengi buna bağlı olarak mora dönebilir. Bu sırayı derin nefesler takip eder.

Nöber sonrasında hastanın bilinci yerine gelir. Ancak bu 10 dakika da sürebilir, saatler de alabilir. Ancak bir süre sonra tam olarak hastanın bilinci yerine mutlaka gelir. Ayrıca nöbet sırasında hasta idrar kaçırabilir. Genele yayılan bu nöbetlerin 6 türü bulunur.

Yokluk Nöbetleri: Bir diğer adı " Petit mal" nöbeti olan bu nöbet türü, sabit bakış ve hafif vücut hareketleri ile karakterize olmuştur. Bu nöbetler hastada kısa süreliğine farkındalık kaybına yol açabilir.

Klonik Nöbetler: Bu nöbet türü esnasında birbirini aynı şekilde takip eden kas seğirmeleri olur. Bu kas seğirmeleri genellikle yüz, kollar ve boyunda etkindir.

Miyoklonik Nöbetler: Aniden ortaya çıkma özelliğine sahip olup, kol ve bacaklarda etkilidir.
Tonik Nöbetler: Genellikle sırt, bacak ve kollardaki kasların sertleşmesine neden olur. Bu nöbet sırasında hasta yere düşebilir.

Atonik Nöbetler: Bu nöbet türü kas kontrolünün yitirilmesine ve hastanın yere düşmesine yol açar. Ayrıca bu nöbet türü damla nöbet adıyla da bilinir.

Tonik - klonik Nöbetler: Nöbeti geçiren kişinin dilini ısırmasına ve idrarını kaçırmasına neden olabilir. Hastada bu nöbet sırasında bilinç kaybı, vücudunda katılaşma ve sallanma durumları görülebilir. Bu nöbetin bir diğer adı ise "grand mal" nöbetidir. Her iki ismini de bilmenizde fayda vardır.

Yorumlar