ELDE UYUŞMA VE AĞRI NEDEN OLUR?

Eğer elinizde ağrı ve uyuşma söz konusu ise o zaman el veya dirseklerde oluşan sinir sıkışması elde uyuşmaya ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca ağrılar boyuna vuruyorsa o zaman boyun fıtığı olma ihtimali doğmaktadır. Bu yazımda sizlere elde uyuşma ve ağrı neden olur kısaca anlatmaya çalışacağım.
ELDE UYUŞMA VE AĞRI
Diyelimki elinizde uyuşmayla beraberinde ağrı sonrasında elinizde ne varsa düşürüyorsunuz evet aşşağıdaki nedenlerden kaynaklanma ihtimali olabilir. İlk olarak sizlere karpal tunel sendromu nedir? anlatalım; bir tür sinir sıkışmasıdır bileğin iç kısmında bulunan kemiğin ve kasın ligamanlar arasındaki ele gelen median sinirinin sıkışması demektir. Sinir kılıfında şişerek ortaya ödem gelişmektedir sonrasında sıkışan sinirler fonksiyonlarını yerine getiremez ve ortaya elde uyuşma ve ağrı çıkar.

Peki karpal tunel sendromu belirtileri nelerdir? kısaca bahsedelim. En çok sabahları fark edilen elde uyuşma, ağrı ve elde güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösterir. Eğer elleri yoracak şekilde iş yapılmışsa saymış olduğumuz belirtilerin şiddeti artar. 

Ellerde uyuşma ve ağrının bir nedeni ise ulnar oluk sendromudur. Peki ulnar oluk sendromu nedir? kısaca bunuda anlatalım; Dirsekteki kemiklerin arasında bulunan ulnar sinirinin sıkışmasıdır. Nedenleri ise dirseğin veya dirseklerin uzun süre masa ve koltuk gibi vb. yerlerde bükülü kalmasıdır.


Peki ulnar oluk sendromu belirtileri nelerdir? kısaca anlatalım. Serçe parmakda uyuşma ve dirsekte ağrı ortya çıkar. Dirsek bükülü olarak çalışılıyorsa şikayetler artar ayrıca gece uykuda dirsek bükülü kalıyorsa şikayetler artar.

Bir diğer neden ise boyun fıtığıdır evet isterseniz boyun fıtığının belirtilerini kısaca anlatalım. Eldeki uyuşma sonrası ağrılar boyuna vurur. Nedeni ise yırtılan fıtığın koldaki sinirleri sıkıştırmasıdır. Elde uyuşma ve ağrılar kol boyunca görülebilir. Daha çok paş parmak boyunca ve dirsekten yukarı görülür. Boyun ağrısı hissediliyorsa boyun fıtığı demektir.

Elde uyuşma ve ağrı nasıl tedavi edilir?

Eğer karpal tünel sendromundan kaynaklanıyorsa koruyucu atel kullanılarak tedavi süresince bu şekilde uygulama yapılır. Dirsek veya el bileğine nöral terapi uygulanabilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise bozucu alan enjeksiyonları kullanılabilir.

Aslında el uyuşmasının ve sonrasında oluşan ağrıların tedavisini burda anlatmaya pek gerek yoktur çünkü elinizde uyuşma ve ağrı var ise mutlaka doktora giderek tedaviyi doktorunuzun yapması gerekecektir. Çünkü burdaki yazılar bilgi amaçlıdır en sağlıklı tedavi yöntemi doktorunuzun uygulayacağı yöntemdir.

Yorumlar