Diyet Motivasyonunu Düşüren Etkenler

Diyete başlama sürecinin zorluğu kadar, diyete devam sürecide oldukça zorludur. Bu süreçte kişinin, diyet motivasyonu daima üst seviyelerde tutulmalıdır. Bu durum diyetin devamlılığının sağlanması için şarttır. Ancak doğru bilinen yanlış uygulamalarla, farkında olunmadan diyet motivasyonu düşürülmektedir. Diyet motivasyonunu düşüren etmenler;
Diyet Motivasyonunu
-Sık sık tartı başına çıkmak:İnsan metabolizmasının belirli bir çalışma prensibi vardır. Çok kısa sürelerde belirgin sonuçlar görmek pek mümkün değildir. Bu yüzden sürekli tartılmak ve sonucun değişmediğini görmek, diyet motivasyonu üzerinde ciddi derecede negatif etki etmektedir.

-Sürekli diyet yaptığını düşünmek: Diyet sürecinde sürekli olarak diyet halinde olduğunu düşünmek, sindirim sistemi üzerinde baskılayıcı etki oluşturmaktadır. Bu da midenin daha kolay açlık hissetmesine ve açlık hissinin dayanılmaz gibi hissedilmesine sebep olur.

-Çok kısa sürelerde çok ciddi kilolar vericeğini düşünmek: Zayıflama süreci vücudun metabolik hızı ile doğru orantılıdır. Sağlıklı olan haftalık süreçte 1-1,5 kg vermektir. Bunun üzerindeki miktarlar sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Önemli olan kısa sürede kilo vermek değil, sağlıklı olarak kilo vermektir. 

-Doğru diyet programını uygulamamak: Diyet programramları bireylerin metabolik özelliklerine göre, vücut ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmalıdır. Kişinin kendi vücut yapısına uygun olmayan bir diyet progrsmı uygulaması, istediği sonuçları alamamasına sebep olur. Bu durum da diyet motivasyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

-Öz güven eksikliği: Bilinçsizce uygulanmış ve sonuç alınamamış diyetler, kişilerin kendilerine inançlarının zedelenmesine sebep olmakta.

Bu etkenlerin ortadan kaldırılması, başarılı bir diyet ve zayıflama sürecinide beraberinde getiricektir.

Yorumlar