ÇAYI KIM VE NASIL BULDU? ÇAYIN TARİHÇESİ

İşte o her sabah kahvaltının yanında içtiğimiz, Karadeniz’in çay bahçelerinden gelen, bazen arkadaşlarınız ile sıcak bir sohbet ederken içilen, bazen ise yemekten sonra verilen mola. Çay.
ÇAYI KIM BULDU
İnsanların çoğu keyif için çay içmektedir. Bazıları ise dertlerine şifa bulduğu için. Birçok hastalığa yararlı olduğu düşünülen çay, tüm dünya tarafından içilmektedir. Birçok çeşidinin olması da bundan kaynaklanmaktadır. Daha önce hiç çayın nasıl bulunduğunu düşünmüş müydünüz? Haydi öğrenelim.

Çay bitkisi, milattan önce 2737 senesinde bir gün Çin İmparatoru Shen Nung bulmuştur. Çin İmparatoru Shen bir gün bahçede otururken ağzı açık bardağında su kaynatmaktadır. Tam bu sırada nereden düştüğü bilinmeyen bir parça ot o kaynar suyun içine düşmüştür. Su sıcak olduğu içinde otları çıkaramayan Shen, bir süre beklemiştir. Ardından kaynar sudan çok hoş ve güzel kokular geldiğini gören Shen, çayı bulmuştur. 

Avrupa’ya gelen bu bitki ilk zamanlarında çok pahalıya satılmıştır. Bunun asıl sebebi ise ilaç olarak bilinmesidir. Yararları arasında susuzluğu bastırdığı ve açlığı azalttığı söylenir. Ancak durumun böyle olmadığını anlayan vatandaşlar itiraz etmişler ve çayın piyasa değeri düşüşe inmiştir.

Ülkemizde de sıkça kullanılan çay her sene 2 milyon tondan fazla tüketilmektedir. Avrupa’da ise bitki olarak değil de daha çok poşet çaylar tüketilmektedir. Bunun nedeni ise çayın içinde bulunan bitkilerin insanları rahatsız etmesidir.

Poşet çayı Thomas Sullivan keşfetmiştir. Bunu fark edemeden keşfetmiştir. Thomas önceden çay ve kahve ticareti ile geçimini sağlıyordu. Sürekli müşterilerine çay gönderen Thomas, bu çayları teneke kutular içerisinde göndermekteydi.

Bir gün aklına ipek torbaları kullanmanın bu iş için daha mantıklı olacağı geldi. İşte o gün farkında olmadan poşet çayları keşfetti. Müşterileri bu tarz çayları çok beğendiği için bir anda Avrupa’da yayılmıştır. Poşet çayların faydası ise kaynamalarının daha hızlı olmasıdır.

Müşteriler esas bitkiyi değil torbanın içindeki örnek çayı sipariş ediyorlardı. Bu kullanım Avrupa’da o kadar çok yayılmıştır ki poşet çayların kullanımı normal çayların kullanımına çok yaklaşmıştır. Son istatistiklere göre Avrupa’da çay içen kişilerin %50’si poşet, %50’si normal çay içmektedirler.

Yorumlar