BLUETOOTH KLAVYE KULLANMAMANIZ İÇİN GEÇERLİ SEBEPLER

Bluetooth klavyeler oldukça popülerdir. Bu popülerliğin sebepleri arasında, fazla yer kaplamamaları, portatif olmaları, farklı cihazlar arasında hızlı geçiş imkanı sağlamaları gösterilebilir. Bunlara ek olarak oldukça ekonomik fiyatlara sahiptir.
BLUETOOTH KLAVYE
Ancak bu kadar avantajlı olmalarının yanında birçok dezavantajı da bulunmaktadır. Bu yüzden  bluetooth klavye kullanmamanız için gerçeli sebepler hakkında detayları anlatacağım.

Klavyenin, uzun zaman parmaklarınızın güçlü darbelerine maruz kaldığı için, çok dayanıklı olması gerek. Klavye, kullanıcı ile bilgisayar arasında etkileşim sağlayan en önemli cihazdır. Teknoloji istediği kadar ilerlesin fakat klavye asla yerini bir başka cihaza bırakmayacaktır.

Mekanik klavyeler fiyatları bakımından, bluetooth klavyelere göre daha pahalıdır. Bunun nedeni ise çok dayanıklı olmasından kaynaklanıyor. Bu kılavyeleri yıllarca kullanabiliyorsunuz.  Mekanik klavyeler genelde bluetooth teknolojisi kullanmamaktadır. Bunun sebebi ise, bluetooth klavyelerin tepki sürelerinden çok daha hızlı olmasıdır. Bluetooth klavyelerin ömürlerinin uzun olmamasının bir diğer sebebi ise, kullanılan malzemelerin çok dayanıksız olması ve aşınmalar oluşturmasıdır.

Bu tür klavyeleri kullanmamanız için söyleyebileceğimiz diğer bir neden ise güven sağlamamalarıdır. Bu klavyelerin belli başlı üretim standartları vardır. Bluetooth klavyeler pahadan uzak olmalılardır. Bu başlı başına bir problemdir çünkü; bu standartlar klavyeyi çabuk bozulan, hemen eskiyen ve güvensiz cihazlar haline getiriyor. Radyo dalgaları ile işlev gören klavyeler, aklınıza gelebilecek en basit kablolu klavyeden bile daha güvensizdir. 

Bluetooth teknoloji ile çalışan klavyelerin bir diğer sorunu ise batarya ve eşleşme sorunudur. Bu tür klavyeler çoğu zaman problemler yaşatabiliyor ve hatta cihazlar arasında eşleşme sıkıntıları olabiliyor. Bu nedenle sizin vaktinizi harcıyor ve sizde sinir bozukluğuna yol açıyor. En basit işlevi olan başka bir cihazla eşleşim kurabilmesi açısından sıkıntılar yaşatan bu klavyeler, kullanabileceğiniz sağlıklı klavyeler arasında yer almamaktadır.

Bir diğer sorunları ise batarya ve bildiğimiz şarj yöntemleri ile çalışmalarıdır. Klavyeyi uzun kullandığınız zamanlarda şarjı aniden bitebiliyor ve bu esnada yaptığınız işler yarım kalabiliyor. Lı-ion pillerle çalışan klavyeler ise işlevi olmadığı zamanlarda şarjda durması gerektiği için çok avantajlı durmuyorlar.

Problem yaratmayan kablosuz klavye diye bir seçeneğiniz malesef bulunmuyor. Siz ucuzluktan ve sıradanlıktan kaçınmak isterken, aklınıza gelmeyecek binbir türlü sorunla karşılaşabiliyorsunuz. Bluetooth klavyeler bir süre sonra kullan at kategorisine dahil oluyor. Kablosuz klavyeye ihtiyacınız yoksa durduk yere problem çıkarmaya da gerek yoktur.

Bu nedenle kablolu klavyeler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak, "benim çok ihtiyacım var, bu klavyeyi hem bilgisayarda hem televizyonda hem de tablette kullanmak istiyorum" diyorsanız, bu tür klavye seçerken çok özenli ve titiz bir araştırma yürütmenizi tavsiye ediyoruz. Zira düşük kaliteli klavyeler seçerseniz hem paranız boşa gider hem de vaktiniz... Bu nedenle klavye seçerken çok daha özen göstermeniz gerekiyor.

Yorumlar