BİLİŞİM NEDİR? NE İŞE YARAR?

Bilişim nedir? Bilişimi nasıl tanımlayabiliriz ? Bilişimi kısaca, teknoloji ve bilginin beraber kullanılarak üretilen sonuçlar olarak tanımlayabiliriz.  Bilişimin, bilgisayar yazılımı, bilgisayar donanımı, bilgisayar kullanısı ve bilgi toplumu olmaz üzere birçok yönü bulunmaktadır.
BİLİŞİM
İnternet ağı hayatımızı bir çok yönüyle kolaylaştırır. İnternet verilerimizin zahmetsizce ve en kısa yoldan aktarılmasını sağlar. İnternet ağı sayesinde verilerimiz, telfon hatları gibi ve elektrik kabloları gibi kablolar sayesinde, bilgisayarlar arasında taşınabilmektedir.

Biz bu tanıma internet diyoruz. Bu ağın bize sağladığı bir çok fayda vardır. Bu ağ üzerinden ses doyası, fotoğraf, veri gönderebiliriz. Hatta bununla birlikte, bilgisayar bazı programlar sayesinde telefon görevini bile görmektedir. Örnek olarak Skype'ı gösterebiliriz. Bu program sayesinde görüntülü ve sesli konuşabilmekteyiz.

Bilişim bize paylaşmanın yollarını da gösterebilme özelliğine sahiptir. Bilgisayarı günlük hayatımızın içine katmak bize yeni bir dünyanın kapılarını aralar. Bilişimin en önemli tarafı da toplumdur. Bütün bir toplum, bilgisayarı kullanarak bilgi ihtiyacını karşılayabilmektedir. 

Bilişim, temelde bilgisayar ve bilgisayar yazılımlarının, insaların ihtiyaçlarına göre düzenlendiği evrensel bir dünyadır.  Günümüzde dünya üzerinde etkin bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmek için bilgiyi etkli bir şekilde kullanmamız gerekir. Bilişim işte bu noktada devreye giriyor. Bilgi dünyası ile teknoloji dünyası arasında köprü görevini üstleniyor.

Tüm bu anlattıklarımızı örnek olarak e-devlet projesii gösterebiliriz. E-devlet projesi, eskiden çok uzun süren ve bizleri yoran birçok uygulamayı içinde barındıran bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde, pasaport çıkarmak için uzun uğraşlar vermeden, vergilerimizi ödemek için uzunca kuyruklarda beklemeden bu işlerimizi görebiliyoruz. Günümüzde bu tür işlemleri ve dahasını bilişim teknolojileri sayesinde internet üzerinden yapabilme imkanına sahibiz.

Yorumlar

  1. Ansiklopedi tadında bir bilgi sayfası olmuş. Hiç sıkılmadan okudum.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme