Beden Dilinde Oturma Şekilleri ve Anlamları

İnsanların oturuşlarına, duruşlarına ve bakışlarına göre nasıl biri olduklarını anlayabilirsiniz. Hatta toplu oturulan bir ortamda insanların birbirine yakın ve uzak oturmaları bize samimiyetleri hakkında bilgiler verir. Eğer iki insan yakın oturuyorsa, sana karşı samimiyim, seninle konuşmak istiyorum imajı verilir.
Beden Dilinde Oturma Şekilleri
Ancak birbirlerine olabildiğince uzak oturuyorlarsa, seninle konulmak istemiyorum, sana karşı bir duvar ördüm imajı verilir. Böyle bir durumun olabilmesi için iki kişi ya üzgün ya dargın ya da kızgın olmak zorundadırlar.

Oturduğunuz sırada bir kişiyle konuşurken ona karşı eğilerek konuşuyorsanız ilgi gösterdiğiniz imajını alırsınız. Çoğu insan genellikle böyle yapar. Eğer karşısındaki kişiden hoşlandıysa eğilerek konuşurlar. Fakat buna aldanmayınız.

Çünkü her zaman bu anlama gelmemektedir. Bir karı koca kavga ettikleri sırada da birbirlerine eğilmektedirler. Bunun asıl nedeni birbirlerine söylediği şeyleri başkalarının duymalarını istememeleridir. Birbirleri ile rahat bir iletişim geçirmek için değil.

Karşı Karşıya Oturmak
Karşı karşıya oturmak çoğunlukla rekabeti ve düşmanlığı temsil eder. Ben senden üstünüm imajı verilmek istenir. Ancak arada bir samimilik varsa bu durum doğru olmaz. Genellikle sevgililer karşı karşıya oturmaktadır. Bunun sebebi adabımuaşeret kurallarıdır. Karşı karşıya oturan iki hemcins muhtemelen birbirlerine karşı olan üstünlüğünü kanıtlamak isterler. Bu genellikle kadınlarda iki kat fazla görülmektedir. 

Yan Yana Oturmak
Eğer birisi ile yan yana oturuyorsanız onunla birlikte iyi bir ilişki kurduğunuzun simgesidir. İşbirliğini simgeler. Anlaşmayı simgeler. Seninle aynı yöne bakıyoruz, hedeflerimiz aynı, anlaşabiliriz imajı verir. Aynı şeyleri düşündüğünüzü vurgular. Kısacası olumsuzluk ile yakından uzaktan alakası yoktur.

İş görüşmesi yapmayı planlıyorsanız, eğer mümkünse patronunuzun yanına oturmayı deneyin. İzin vermese bile onun aklında kalacaksınız. Bu size büyük bir yarar sağlayacaktır. Patronunuz eğer oturma şekillerinin anlamını biliyorsa zaten işi aldınız demektir.

90 Derece ile Oturmak
İletişim şekillerinden en önemlisi bu oturuştur. Eğer karşınızdaki kişi ile ortak bir noktada anlaşmak istiyorsanız bu şekilde oturunuz. Gözlerinizi ortak bir noktada birleştiriniz. Bunu gören kişiler bedenen anlaşmalara daha yatkın olurlar. Karşınızdaki kişiye seninle ortak noktalar bulabilirim imajını verirsiniz.

Yorumlar