BALON BALIĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tehlike anında kendini korumak için adeta bir balona dönen ilginç balık türlerinden olan balon balığı özellikleri'ni kısaca anlatacağım. Toplumda kirpi veya kurbağa balığı olarakta anılan özellikle japonyada tüketimi aşırı yapılan fakat nasıl yenmesi gerektiğini bilmeden yenmemesi gereken bir balıktır. Balon balığı (Fugu) zehirli balık türleri arasındadır içinde bulunan madde yendiğinde kas spazmına yol açmakta ayrıca ölümcül zehirlenmelere neden olabilir.
BALON BALIĞININ ÖZELLİKLERİ

Balon balığı nerede yaşar?

Sıcak denizleri seven balıktır Özellikle Güney Asya bölgesindeki sıcak denizlerde yaşamaktadır. Ayrıca Japonya, Kızıl Deniz, Doğu Afrika, Hint Okyanusu ve Avustralya bölgelerindeki denizlerde yaşarlar. Ayrıca ülkemizde Akdeniz ve Ege Denizlerinde, İskenderun ve İzmir Körfezi'nde giderek yaygınlaşan balıktır. Eğer önlem alınmazsa diğer balık türlerinin neslini tehlikeye atabilir keskin dişleri sayesinde bir çırpıda palamut balığını yutabilir.

Balon balığı'nın özellikleri

Bilinen en büyük özelliği tehlike anında düşmanlarından korunmak için vücudunun 2-3 katı kadar balon gibi şişmesidirki bu yüzden adı balon balığı olarak kalmıştır. Bilimsel adı ise Lagocephalus sceleratus'dur. Boyları ortalama 2,5 cm uzunluğunda olmakla özellikle göz yapısı hayran bırakmaktadır. Gözlerine aşırı ışık yansıması anında kimyasal salgılayarak bir tür kimyasal güneş gözlüğü ortaya çıkarak güneşin zararlı ışınlarından korunurlar. 

Balon balığı'nın göz mercekleri ışığa duyarlı olarak koyulaşır ve açılır bir tür fotokromik mercek diye biliriz. Duyanları hayret içerisinde bırakan göz yapısı ayrı bir sanat eseridir. Balon balığı aşırı ışıkla karşılaştığında korneanın kenarlarında bulunan kromatofor adında boya hücreleri sayesinde sarı renkli pigment üretmeye başlar bir tür filitre görevi yapmaktadır. Bu şekilde zararlı ışıkların etkisini azaltarak net görebilmektedir.

Denizin karanlık sularında ise net görebilme özelliğine sahiptir. Tehlike anında balon gibi şişer ve kendini korumaya alır. Vücudunun etrafında dikenler bulunan karın kısmı beyaz, sırt kısmı koyu ve üzeri ise koyu yeşil veya siyah renkli benekler bulunmaktadır. Dikenleri normal haldeyken diğer balıklardan ayırt dilemez vücuduna yapışık vaziyettedir. Balığın yan kısımlarında ise gümüşe benzeyen iki şerit bulunmaktadır.

Her geçen gün nesli artan balon balığı denizlerimizdeki diğer balık türlerini tehlikeye atmaktadır. Yırtıcı olması palamut balığını bir çırpıda yutması düşündürücü çünkü diğer ufak balıkları nasıl yediğini düşünmeye gerek bırakmıyor. Evet bu yazımda sizlere balon balığı hakkında bilgiler paylaştım belkide adını ilkdefa duymuş olabilirsiniz balığın neye benzediğini eklemiş olduğum videoyu izleyerek canlı görebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Gerçekten çok ilginç. İlk defa görüyorum bu balık türünü. Yüce mevla ne güzel yaratmış.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder