BALIK PULU HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İhtiyoz hastalığı yani halk arasında diğer bilinen ismi balık pulu hastalığıdır. Yeni doğan bebeklerde sık görülmesi korkutucu gelebilir fakat deri dökümü hastalığının bebeklerde görülmesi gayet normaldir korkulacak bir şey olmadığı bilinmektedir. Bebeklerin cildinin hassas olması cilte aşırı kuruluk sonucu ortaya ihtiyoz hastalığı çıkmaktadır.
BALIK PULU HASTALIĞI NEDİR
Hastalığın adından da anlaşıldığı gibi deri dökümü sonrası palık puluna benzer izler bırakması sonucu adı bu şekilde kalmıştır. En çok dirsekler, eller, yüz ve bacaklarda ortaya çıkmaktadır. Belirtileri ise kol arkasında ortaya çıkan şişlikler ile ilk belirtilerine gösteren balık pulu hastalığı genelde bahar ayları ve kış aylarında artmaktadır. Ayrıca doğum sonrası bebeklerin cildinde aşırı kuruluk oluşması deri çatlamalarına neden olarak deri dökülmelerinin başladığının belirtisi olabilir.

İhtiyoz hastalığının tedavisi ve ilerlememesi için bazı önlemler alınabilir. Korkulacak bir şey olmadığı sadece yaşam kalitesini düşüren balık pulu hastalığı tedavisi için bebeklerin cildinin taze ve daha canlı olması nedeniyle bebekler için özel üretilmiş nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Özel üretilen losyonlar ve nemlendiriciler kullanılarak veya vazelinle bebeğin cildi ovularak sonrasında ise laktik asit içeren krem kullanarak hastalığın görülen bölgelerine sürülebilir. Bu uygulama her gün iki defa yapılarak tedavi edilebilir. 

Krem kullanmadan önce vazilen sürerek bebeğinizin cildini yumşatabilir ardından bebekler için özel üretilmiş laktik asit içeren krem sayesinde cildi nemlendirmiş olursunuz. Vazalinle ovduğunuz bölge nemi emdiği için krem sürmeniz cildi nemlendirecektir gündüz ve gece olmak üzüre iki kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Geçici bir hastalık olması nedeniyle bu işlemleri yaptıktan sonra iyileşme görüldükten sonrada tekrarlaya bilir. Ciddi risk taşıyan hastalık değildir ciddi olmadığını aileler korkmasın diye üstüne basa basa yazmaktayım.

Bir diğer tedavi yöntemi ise kaplıcaların suyunun cilde iyi gelmesidir. Ülkemizin Hatay bölgesindeki kaplıcaların palık pulu hastalığının iyileşmesinde hatta bir daha tekrarlamadığı kaplıcalara giden kişiler belirtmektedir.

Evet sizleri bilgilendirme amacında bu yazı yazmış bulunmaktayım yaşam kalitesini düşüren, görüntü bozukluğuna neden olan ve geçici durum olması palık pulu hastalığından korkmaya gerek olmadığını anlamışızdır umarım. Şunuda belirtmek isterimki geçmeyen hastalıklarınızda mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorumlar