Azot Döngüsü Nedir?

Eğer fen dersi görüyorsanız bu ismi mutlaka duymuşsunuzdur. Azot döngüsü dediğimiz şey, doğadaki azot miktarının hayvanlar, madenler ve bitkiler arasında ne oranda dağıldığını hesaplayan olaydır. Bunun yanı sıra proteinin temel maddesi azot elementidir.
Azot Döngüsü
İnsanların proteinden oluştuğunu bildiğimizi varsayalım. Eğer insanlar proteinden oluşuyorsa, azottan oluşuyor demektir. Yani azot olmasa bizde yoktuk. Azot elementi bu bakımdan çok önemli bir elementtir.

Şimdi ise azot elementi vücudumuzda ne oranda yer alıyor buna bakalım. Vücudumuzda proteinlerin, vitaminlerin ve nükleik asitlerin yapılarında %17 oranlarında azot bulunmaktadır. Eğer atmosferdeki azot miktarına bakmak istersek bizi %78’lik bir azot beklemektedir.

Azot elementi atmosferde serbest bir halde bulunabilse de canlılar maalesef bunu kullanamıyor. Fakat işte tam bu sırada devreye azot döngüsü giriyor. Azot elementinin dünya üzerinde bitmemesi için her canlının eşit miktarda alması gerekmektedir. Bu durumda havanın içerisinde bulunan azot, birtakım değişikliklere uğruyor. Mesela havada gaz iken toprakta tuz haline geliyor. Bu işlem sadece iki adet yolla gerçekleşiyor.

İlk yol; havada bulunan azot gazı toprağa yağmur, şimşek, yıldırım gibi doğal olaylar aracılığı ile, nitrik aside dönüşerek geçmektedir. Toprakta bulunan nitrik asit, toprakta bulunan bazı bakteriler tarafından azot tuzu ve nitrat dediğimiz elemente dönüştürür. Bu durumda azot doğrudan değil de dolaylı yollar ile toprağa aktarılıp bitkiler tarafından tüketilir. 

İkinci yol; toprağa inen azot elementindeki dönüşümler azot bakterileri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu bakterilerin çoğu toprağın içinde yer almaktadır ve atmosferdeki azotu direkt toprağa çekebilme yetenekleri vardır. Atmosferde gaz olarak bulunan azot elementi, birçok baklagillerin kökünde bulunan bakteriler sayesinde suda kolayca çözünebilen tuzlara dönüştürülür.

Suda çok basit çözünen azot tuzları, bitkilerin kökleri aracılığı ile tekrar su ile birlikte emilmektedir. Fotosentez yapabilen yeşil bitkiler, yaptıkları işlemler sırasında içine aldıkları azotu kullanmaktadırlar. Bu durumda bitki fiziksel olarak gelişmiş olur.

Başta da dediğimiz gibi bitki içine proteinin temel maddesini aldığı için güçlü olur. Bu proteinler, birincil tüketici olan canlılar aracılığı ile (ot yiyen canlılar) hayvanlara geçer. Hayvanlardan insanlara aktarılır.

İşte bu olaya azot döngüsü denmektedir. Dünya’da her şey bir düzene göre düzülmüş değil mi?

Yorumlar