AYAKKABI ALIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER?

Makaleye başlamadan önce yazımıza sponsor olan ve online ayakkabı siteleri içerisindeki en kaliteli platformlardan biri olan AyakkabiOnline sitesini sizlere ifade etmemize izin verin. Her türlü ayakkabı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir adrestir; diyerek makalemize dönelim.
AYAKKABI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Ayak sağlığı en az vücudun diğer organları kadar önemli hatta dahada önemli diyebiliriz. Vücudun tüm yükünü ayaklar çekmekte bu yüzden ayakkabı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli anlatacağım.

Topuklu, topuksuz, ince burunlu, geniş burunlu vb. ayakkabı modelleri evet ayakkabı seçerken kafanızı karıştıran bir nedende modellerin çok olmasıdır. Mağazaya girdiğinizde ayakkabının görünüşüne veya rengine bakılmamalı, ayak şekline göre ayakkabı seçilmelidir rahat ayakkabı ayak sağlığınızı koruyacaktır bunu unutmayalım.

Ayakkabı alırken dikkat edilecek noktalar?

-Ayakkabı seçimi yaparken ilk önce tabanı köseli ve üstünün deri olup olmadığına bakılmalı mutlaka deri olsun.

-Ayak numaranıza göre ayakkabı almazanız eğer bir numara büyükse ayakkabı vurmasına yada bir numara küçükse ayakları sıktığı için parmaklarınızda şekil bozukluğu gibi bir çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

-Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken bir noktada ayakkabının hava almasıdır. Eğer ayaklara temas eden iç üst kısmı sentetik malzemeden yapılmışsa ayaklarınız hava almayacak ayak sağlığınız bozulacaktır bu yüzden ayakkabının üst iç kısmı sentetik olmaması gereklidir.

-Ayakkabı seçimi yaptığınızda ayak parmaklarınızdan en uzunu ve ayakkabının ucu arasında giyildiğinde yarım santim kadar boşluk kalmalıdır.
-Rahat ayakkabı model ve renk seçiminden daha önemlidir.

-Ortopedik ayakkabı diyoruz peki ortopedik ayakkabının faydası nedir? omur ilğinin duruşunu destekleyerek kişi çabuk yorulmaz. Ayrıca ayaklardaki taşıyıcı noktaları destekler ve duruş bozukluğuda yaşanmaz. Ortopedik olmayan ayakkabıların bir çoğu omur iliğide etkilemektedir.

-Çin malı ayakkabıların fiyatı ucuz diye kanmayın kesinlikle çin malları sağlık açısından tehlikeli olduğu kadar kaliteside düşüktür. Çin malı tercih edenler parasını çöpe atmakla kalmayıp ayak sağlığınıda bozmaktadır.

-Kışlık ayakkbı alırken waterprof ibaresi varmı yok mu dikkat edin waterprof ibaresi yoksa su geçirdiği için yani bu durumda yağmurlu havalarda ayaklarınız suyla ıslanacak demektir. -Ayakkabı alma saatini iyi ayarlamalısınız ayklar gün boyunca genişlediği için ideal saatler öğleden sonraki saatlerdir.

-Özellikle bayanlar topuklu ayakkabılar yüzünden ayak burkması ve ayak vurmasıyla sık sık karşılaşırlar topuklu ayakkabılardan uzak durunuz yada nadi giyiniz.

-Ayakkabı alırken mutlaka ayağınıza oluyormu olmuyormu deneyeceksiniz fakat en çok yapılan yanlışlardan birisi tek ayağın denenmesidir. Mutlaka iki ayakta denenmeli çükü çoğu insanda ayakların genişliği ve boyu değişmektedir.

-Ayak numaranızı sık sık kontrol edin çünkü yaş ilerledikce ayaklar genişleyip uzamaktadır.

Aykkabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuları sizlere açıklamış bulunmaktayım. Vücudun bütün yükünü ayaklar çektiği için ucuz ayakkabılarla ayak sağlığınızı bozmayınız.

Yorumlar

 1. Ben en çok rahatlığına önem veririm,ardından ayağım içinde hava alıyor mu ona bakar ve ayakkabı seçimimi bu yönde yaparım

  YanıtlaSil
 2. Ben bunları yıllardır anlatırım ama kimse dinlemezdi. Sonunda bu konuya dikkat çeken bir yazı paylaşılması beni mutlu etti.

  YanıtlaSil
 3. Ayaklarımız çok önemlidir. Bu yüzden ayakkabı alırken ise iyi bir ayakkabı kaliteli olacak ve ayakları sıkmaması lazım bence. seçimi iyi yapmak önemli

  YanıtlaSil
 4. Ayakkabı insan görünüş etkili olduğu kadar sağlık için de önemli çünkü önemli sinir uçları ayak altında bağlantılı

  YanıtlaSil
 5. Ayakkabi almak bazen ciddi sorun olabiliyor ozellikle internetten aldiklarim dn bir turlu memnun olamiyorum

  YanıtlaSil
 6. ayakkabı almanında inceliklerini bilmekte fayda varmış ucuz ayakkabılarla sağlığı bozmamak lazımmış.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder