Aspirin nelere iyi geliyor? Aspirin neye iyi gelir?

Aspirin bildiğiniz gibi ağrı kesicidir fakat ağrı kesici özelliğinden başka diğer faydaları konuşulmaktadır. Doktorlar genelde kalp hastalarına aspirin önermekte ve son zamanlarda yapılan araştırmalar ise aspirinin yeni faydalarını ortaya çıkarmıştır. Bir araştırmada aspirin kullanan kolon kanseri hastalarında yüzde 15 ile 25 oranında iyileşme görüldüğü söylenmektedir.
Aspirin nelere iyi geliyor?
İsterseniz aspirinin başlıca kullanım alanlarını kısaca sıralayalım. Yıllardır ağrı kesici olarak kullanılmakta başta baş ağrısı ve kalp krizi hastalarına önerilmektedir. Kalp krizi ve kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir fakat son araştırmalar prostat ve kolon kanserine iyileştirici olduğu ortaya çıkmıştır.

Kısaca aspirin'in faydaları

-Kaşıntıya iyi geldiği ve kaşıntıyı kesmekte,

-Tansiyonu düşürme özelliği bulunmakta,

-Güneş yanıklarına karşı iyi gelmekte,

-Nasıra iyi geldiği bilinmekte,

-Prostad ve kolon kanserine karşı önleyici,

-Uçuklar için kullanılmakta,

-Kısırlığa karşı etkili,

-Siğilleri sökücü özelliği bulunmakta,

-Felçten koruma etkisi var,

-Alzheimer için koruyucu etkisi var,

-Son olarakta kalp dostu olması kalp krizini önlemektedir.

Evet aspirini sadece ağrı kesici olarak bilebiliriz gördüğünüz gibi saymakla bitmeyen yararları vardır.

Her ne kadar araştırmalar aspirinin kanser hastalarına iyi geldiği söylensede uzmanlar yinede kanser hastalarının ilaç kullanmadan önce bir doktora başvurması gerektiğini söylemekteler. Aspirin bazı kanser hastalarında beyin kanaması ve mide kanamalarına neden olmaktadır bu yüzden bir uzmana danışılması şarttır.

Kalp krizi hastaları için kanı sulandırma etkisi sayesinde aspirin kalp krizi riskini azaltmaktadır. Bu yüzden mucizevi ilaç olarakta akıllara kazınan tek ağrı kesici diyebiliriz. Evet sizde mutlaka aspirin dahil diğer ağrı kesici ilaçları almadan önce yan etkisi olup olmadığını öğrenmeden kesinlikle kullanmayınız.

Yorumlar