ANAKART NEDİR? ANAKART NASIL ÇALIŞIR?

Anakartı neye benzetebiliriz diye sorduklarında ben bir insan iskeleti diyorum. Çünkü bütün parçaları, organları bir arada tutan, hepsini bir araya getiren bir donanımdır. Eğer sizin iskeletiniz çok güçlüyse, kolay kolay yıkılmıyorsa, zorluklara o kadar kafa tutabilirsiniz.
Anakart Nasıl çalışır?
Anakart için de aynısı geçerlidir. Eğer anakart üzerindeki donanımlar ne kadar güçlüyse zorluklara karşı o kadar güçlüdür. Ancak her insan iskeletinin bir sınırı olduğu gibi anakartlarında bir sınırı vardır. Bu sınırı aşamayız. En genel anlamıyla anakart, bütün elektronik donanımları bir arada tutan ve organize bir şekilde çalışmasını sağlayan ana donanımdır.

Bilgisayarın en önemli donanımı, benim tabirimle ana donanımı olan bu kart kare şeklinde olan bir plakadan meydana gelmiştir. Üzerinde ise RAM giriş yerleri, kart yerleri, işlemci koyma yeri, ekran kartı slotu, yonga setleri ve birden fazla devre bulunmaktadır.

Anakart nasıl çalışır?

Bu ana donanımın nasıl çalıştığı gerçekten kafa karıştırıcı bir sorudur. Çoğu anakart son günlerde i7 işlemcilerin çıkarılması ile değişikliğe uğradılar. RAM yuvaları DDR3’ten DDR4’e geçtiğinde değişikliğe uğramak zorunda kaldılar. Ancak bu muhteşem ana donanımın çalışma mantığı hep aynı kaldı. Tek görevi var. Herkesin arasında bir bağlantı oluşturmak ve bu işi organize yapmaktı.

Diyelim ki bir ses kartınız var. Bu ses kartından gelecek ses için öncelikle bilgisayarın gereken gücü toplaması lazım. Bu gücü güç kaynağından alır, ram yuvalarından alacağı güç ile de sesin donmasını engeller, işlemciden alacağı güç ile ses programının hızlı açılmasını sağlar, en sonunda ses kartına gelen ses çalmaya başlar. Bu işlemleri rayına koyacak tek donanım ise anakarttır.

Kısacası eğer anakartınız ne kadar güçlüyse o da size o kadar güç verecektir. Sizin iskeletiniz ne kadar güçlüyse o da size o kadar güç verir.

Yorumlar

  1. Bilgisayarımın anakartı eskidi yeni nesil 200-300 TL arası Asus ya da MSİ markalarının modellerine bakıyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder