AFİFE JALE KİMDİR? KISACA HAYATI

Afife Jale 1902 senesinde doğmuştur. Türk kadınları kendisiyle gurur duymaktadır. Çünkü kadın olmasına rağmen pes etmemiştir. O zamanlarda kadınlar tiyatrolarda oynayamaz, sahne alamazlardı. Ama kendisi tiyatroya ve sanatçılığa çok meraklı olduğu için sürekli sevdiği işin peşinden gitmiştir.
AFİFE JALE KİMDİR
Babası tarafından sanatçılığın basit ve çocuk işi olduğu için desteklenmemiştir. Ama annesi kendisini sonuna kadar desteklemiştir. Babasının ismi Hidayet, annesinin ismi ise Methiye’dir. Behiye ismini verdikleri bir kız kardeşe sahiptir. Kendisi 1929 senesinde yani 27 yaşında Selahattin Pınar isimli ünlü şarkıcı evlenmiştir. Selahattin Pınar karısı için onlarca şarkı yazmıştır. Fakat bu güzel evlilik, Afife’nin hastalığı yüzünden son bulmuştur. 1935 senesinde ikisi anlaşarak boşandılar.

Osmanlı zamanında inancı Müslüman olan kadınlar sahne alamıyordu. Bu günah ve yasaktı. Fakat kendisi en zor olanı başarmıştır. İlk olarak “Emel” adında bir rolde gizlice oynamıştır. Bu role geçmesi ise normalde oynayacak yabancı asıllı kızın yurtdışına kaçması sonucunda olmuştur. Tiyatro bir sınav yapmış ve Afife’nin yeteneğini çok beğenmiştir. Bu durum sonucunda rolü kapan Afife, o gece rolünü yaparken polisler tarafından tiyatro basılmıştır.

Bu durumda hemen makine bölümüne kaçırılmış ve polislerden kurtulmuştur. Her oynadığı rolün sonunda oyunculuğu çok beğenildiği için sürekli çiçekler ve büyük bir alkış alırdı. 

Bir süre sonra oynadığı rol sırasında mekânı yeniden polisler bastı. Bu durumda yine kaçırılıp polislerden kurtulan Afife oyunculuk kariyerine son sürat devam ediyordu. En son oynadığı oyunda kaçamayıp yakalanmıştır.

Yakalandığında İç İşleri Bakanlığı yeni bir kanun getirerek Müslüman kadınların sahnelerde oyunculuk yapmasını yasaklamıştır. Afife vatana ihanet, kanunlara uymama gibi birçok sebepten dolayı işkence edilmiştir. Bu durumu öğrenen babası evlatlıktan reddetmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk bu kanunu kaldırdığında ise Afife tekrardan oyunculuk hayatına dönmüştür. Birçok turneye çıkmış, sahnelerden sahnelere koşuşturmuştur. Fakat başının ağrısı yüzünden sürekli morfin almaktadır. En sonunda kariyerini bırakan ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılan Afife Jale, 39 yaşına geldiğinde vefat etmiştir.

Kendisi adına her sene ödül töreni düzenlenmektedir. Afife Jale, sonuna kadar dayanıp pes etmeyerek Türk kadınına öncü olmuştur.

Yorumlar