Adet Geçikmesi Neden Olur?

Bazı kadınlar adet gecikmesini yaşanmış olaylara veya kullanmış olduğu ilaçlardan kaynaklandığını bilmezler. Bir çok neden adet gecikmesine neden olmakta gecikmenin sınucunda ortaya düzensiz adet kanaması ortya çıkmaktadır.
Adet Geçikmesi
Kadınlarda yaradılış gereği gayet doğal olan bu olay özellikle genç kızlar arasında sorun olmakta aslında kadını anne yapan yani üstün bir varlık yapan bu olaydır. Adetin gecikme nedenleri'ni yazmadan önce adet döneminde kadınların vücudu tamamen yenilenmektedir belkide erkeklerden daha uzun yaşamalarının sırrı budur.

Düzenli adet dögüsü nedir

Kadında normal adet döngüsü 21 ile 35 gün olamkla kanamanın ilk gününden hesaplama yapılmalıdır. Mesela bir kadın 1 şubat'ta adet görmüşse 22 şubat ve 5 mart arasında bir sonraki kanamanın gerçekleşmesi gerekir. Eğer hesaplamış olduğunuz tarihi 1 hafta geçiyorsa bu adet geçikmesi oluyor demektir. Tabi adet görmeye yeni başlayan genç kızların adet düzensizliği adet geçikmesi olarak değerlendirilmemektedir.

Adet kanamasınn gecikmesinin nedenleri

Yazımızın ilk başlarında belirtiğimiz gibi adet geçikmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir bu nedenleri kendinizde arayarak çözüm bulabilirsiniz.

Stresli bir yaşantınız var ise önemli nedenlerden biriside stresdir çünkü stres bedenin normal işleyişini bozarak yumurtlama hormonlarını (LH) azaltmaktadır. Yumurtlama olama olmaması veya geçikmesi durumunda adet kanamasıda geçikecektir. 

Herhangi bir hastalığınız var ise özelliklede yumurtlamayı geçiktiren hastalıklar yaşanmışsa bir neden olarak düşüne biliriz. Çünkü fiziksel ve duygusal olaylar adet kanamasını kesintiye uğratmaktadır.

İlaç kullanıyorsanız sebep olarak kullandığınız ilaçları sayabilirsiniz örneğin doğum kontrol ilaçları, kemoterapi ilaçları gibi antidepresanlar ve kortikosteroidler adet düzenini bozmaktadır. Eğer doğum kontrol hapını ilk kez kullanmışsanız adet dögüsü biraz zaman alacaktır.

Bir nedende kilonuz olabilir fazla kilo ve fazla zayıf olmak bir neden olabilir. Fazla zayıf olan kişilerin vücudunda yeterli yağ kitlesi omaması, fazla kilolu olan kişilerin hormonal olarak adet dögüsüne etki etmesi durumunda adet geçikmesi ortaya çıkabilir.

Sayacağımız bir nedende yoğun egzersiz yapmaktır eğer spor, egzersiz programınız yoğun ise birde kalorili yiyecekler tüketilmiyorsa adet düzensizliği ortaya çıkabilir.

Son olarak fazla seyahat eden kişilerde adet kanaması geçikmesi ve durması sık rastlanan durumlardır.

Sayın değerli kadınlar bu yazımı hazırlamış olduğum bilgiler uzmanların görüşleridir araştırıp edinmiş olduğum bilgileri sizlere sunmuş bulunmaktayım sizler birde tavsiyem var eğer düzensiz adet döngünüz var ise mutlaka doktora başvurarak kaynaklanan sebepleri bulabilirsiniz.

Yorumlar