Açık Renk Gözlü Kişiler Güneş Gözlüğü Kullanmalı!

Özellikle yaz aylarında gözlerin ışığa maruz kalması ayrıca çalışma ortamlarında gözlerin ışıkla daha çok temas etmesi açık renkli gözlere sahip kişilerin katarakt ve sarı nokta hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Uzmanlar açık renk gözlü kişilerin güneş gözlüğü takmaları gerektiği yönünde uyarılarda bulunmaktalar.
Açık Renk Gözlü Kişiler
Açık renk gözlere sahip olan kişilerde iris pigmentinin az olması güneş ışınlarının gözleri etkilediği sonucunda çeşitli göz hastalıklarına neden olduğu söylenmektedir. Gözler ışığı süzerek görme hüçrelerine iletmesi sayesinde görme sağlanır.

Fazla ışık ve ışığın kuvvetli olduğı durumlarda gözdeki iri tabakasındaki kasların kasılma görevi yaparak ışığın geçişini azaltmaktadır. Özellikle açık renk gözlü kişilerin yoğun UV ışık altında kalması ileride katarakt ve sarı nokta hastalığına maruz kalabilirler bu nedenle güneş gözlüğü kullanarak zararlı ışıktan korunmalıdırlar.

Göz doktorları güneş gözlüğü kullanımını güzellik amaçlı değil göz sağlığını düşünerek uygun güneş gözlükleri kullanılması gerektiğini belirtmektedir. 

Kesinlikle güneşe çıplak gözle bakılmaması gerektiği bakıldığında ise yanıklara ve makulapati durumlarına neden olacağını belirten uzmanlar güneş gözlüğü alırken dikakt edilmesi gerekenleride açıklıyorlar.

Güneş gözlüğü alırken seyyar satıcılar ve kıyafet magazalarından alınmaması gerekir. Göz sağlığı için güneş gözlükleri optik magazalarından alınmalıdır. Güneş gözlüğü ışığın gözlere temas etmeyecek şekilde gözü kapatması gerekir ayrıca ışığı azalta bilecek koyulukta tercih edilmelidir.

Optik magazalarından alırken UV ışınlarını süzme özelliği olan güneş gözlükleri alınırsa göz sağlığı korunmuş olunur. Uzmanların uyarılarına mutlak kulak vermek gerekir çünkü sağlığımız herşeyden önemlidir değilmi.

Yorumlar

  1. ben açık renkli göze sahip değilim o yüzden sıkıntı yok bence. açık renkli gözlü olanlar için iyi bir makale olmuş okuyanlar bilgilenir

    YanıtlaSil

Yorum Gönder