Zona hastalığı nedir? Zona belirtileri nelerdir?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde batma, ağrı, iğneleme ve yanma gibi hisler başlamışsa zona hastalığı olabilir. Zona bulaşıcı olmayan genelde bağışıklık sistemi zayıflamış kimselerde görülür. Yaşlı kişilerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için yaşlılarda görülme sıklığı daha çoktur.
Zona hastalığı nedir
Hastalığın seyri yaklaşık 3 hafta kadar sürer ve iyileşmeye başlar. Zona Zoster virüsü herkezde bulunan bir virüs olduğu bilinmektedir.

Evet zona hastalığı aslında vücudumuzda bulunan uçuk virüsü'nün bağışıklık sistemi zayıflamasıyla harekete geçen Zona Zoster virüsü'dür. İlginç olanı ise bu virüs sağlıklı kişilerin vücudunda uykuda olmasıdır uykusundan uyanmasının nedeni ise başta anlattığımız gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

Yani bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu virüse karşı koyamaz ve virüs harekete geçer cilt sorunlarına yol açar. Genelde bedenin yarısında ortaya çıkar nadirde olsa kol ve bacaklarda da belli bölgelerde kendini gösterebilir.

Zona nasıl anlaşılır

Vücudun belli bir bölgesinde batıcı ve yanıcı bir ağrı hissedilir sonrasında zamanla o bölgede kırmızı lekeler ve su dolu kabarcıkalr ortaya çıkar tabi zamanlada yaralara dönüşerek ağrılarda artar 3 hafta kadar bir süre sonra iyileşmeye başlar.

Zona belirtileri

Şikayetler beden yarısında iğneleme, ağrı, batma ve yanma gibi şikayetlerle belirtiler gösterir ilk evrelerinde bu şekilde başlayan zona belirtileri daha sonra 1-2 gün içinde kızarıklıklar ortaya çıkar ve su dolu kabarcıklar ortaya çıkarak daha belirgin hal alır.

İçi su dolu bu kabarcıklar ise zamanla yaralara dönüşür. Bulaşıcı bir hastalık olmadığı için başkasına bulaşma riski yoktur zona hastalığı başlamış kişide 3 hafta devam eder 3 hafta sonra iyileşme dönemine geçer.

Bazı kişilerde nadirende olsa cildi düzelmiş olsada ağrıları devam edebilir bu durumda tedavi için doktorunuzun göstermiş olduğu yolda ilerlemek sizin için daha sağlıklıdır. Nasıl tedavi edildiğini bu yazıma ekleme gereği duymadım çünkü yazılarımız bilgi amaçlıdır hastalıkların tedavisi uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Yorumlar