Yüz Tipinize Uygun Gözlük Modelleri Nasıl Seçilir

Yaz aylarının gelmesiyle beraber, güneş gözlükleri kullanımı da başladı. Fakat bu gözlükleri kullanırken de dikkat edilmesi gereken birçok özellik var. Özellikle yüz yapınıza uygun gözlüğü seçmezseniz, sizi olduğunuzdan daha kötü bir görüntü oluşturabilir.
Yüz Tipinize Uygun Gözlük
Çünkü Güneş gözlüğü güneşten korunmanın yanında hoş görünmenizi sağlayacak bir aksesuardır.

Doğru seçimi yapmak için,  ilk önce yüz tipinize öğrenmeniz gerekiyor. Yüz şeklinizi en çok belirleyecek etkenlerin arasında, burun, göz çukuru ve yanak yer alıyor. Güneş gözlükleri bu üç kısmı kapatacağı için, en doğru seçimi yapmanız gerekiyor. 

Eğer geniş alına ve geniş kare çeneye ait bir yüzünüz varsa kare yüze sahipsiniz. Demektir. Eğer kare yüze sahipseniz, mümkün oldukça, oval ve yuvarlak çerçeveli güneş gözlüklerini kullanması gerekir. Köşeli ve kelebek model çerçeveli güneş gözlükleri sizin için en uygun modeller arasında yer alıyor.
Çok geometrik ya da çok dikdörtgen çerçevelerden uzak durmanız gerekiyor.

Ayrıca çerçeve rengi de gözünüzde dikkat çekecek şekilde olmalı. İkinci yüz tipimiz ise oval yüzdür.  Bu yüz tipinin ise en belirgin özellikleri: Orantılı yüz hatları, alın hizasına göre daha ince çene ve belirgin Elmacık kemikleridir.  Eğer bu yüz tipine ait bir yüzünüz varsa çok şanslısınız. Çünkü bütün gözlük çeşitleri kullanılabilir.

Ama sizin için en uygun olan gözlük tipi, yuvarlak Vintage gözlükler. Uzun yüzün ise, en belirgin tipik özellikleri: Enine göre daha fazla uzun yüz kemikleri,  sivri çene ve çıkık alın.  Bu yüz tipine uygun en hoş olacak güneş gözlükleri, ise, kenarları köşeli modeller.

Çünkü bu gözlükler, size yüzünüze daha fazla hacim katmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uzun yüze sahipseniz, kesinlikle dar yuvarlak,  küçük çerçeveler tercih etmeniz gerekir.

Yorumlar