Yumurta kabuğundan nasıl faydalanılır?

Kahvaltıda mutlaka 1 tane haşlanmış yumurta tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor değilmi bu yazımda sizlere yumurtanın kabuğundan neler yapılır kısaca sizlere anlatacağım bu yazıyı okuduktan sonra yumurta kabuklarını çöp yerine bir poşette biriktirerek kullanacaksınız.
Yumurta kabuğundan neler yapılır

Bakalım yumurta kabuğundan neler yapılır

Yumurta kabuğundan gübre: İçeriğinde zengin minarelleri barındıran yumurta kabuğunu gübre olarak kullanmak mümkün nasıl mı? kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum içerdiği için bitkiler için oldukca yararlı olmakla gübre görevini yapar. Evinizde çiçek veya bahçeniz varsa kesinlikle kabukları biriktirin ve biriktirmiş olduğunuz kapukları ezerek gübre olarak kullanabilirsiniz.
Yumurta kabuklarını kırmadan içine tohum ekilebilecek şekilde çıkartarak içine tohum ekebilirsiniz ektiğiniz bu tohumları kalsiyumla beslemiş olursunuz.

Güvercin ve tavuk besleyenler için besleyicidir nasıl mı ? iyice ezdiğiniz yumurta kabuklarında kalsiyum olduğu için ezmiş olduğunuz kabukları beslemiş olduğunuz güvercin ve tavuk gibi hayvanlarınıza yem olarak yedirdiğinizde hem kalsiyumla beslemiş hemde yapacak oldukları yumurta için oldukca faydalıdır bildiğiniz gibi yumurtlayan hayvanların içinde yumurta kabuklarının oluşmasına yardımcı olur. 

Evinizde çiçek gibi bitkiler besliyorsanız ve bitkilere haşereler dadanıyorsa mutlaka yumurta kabuğundan faydalanın. Saksıya ezmiş olduğunuz yumurta kabuklarını dökerek haşerelerden yani çiçek diplerinde oluşan böceklerden bitkilerinizi korumuş olursunuz.

Mutfakta bulaşıklarınızı yıkamaya ve inatcı lekeleri çıkarmak içinde yumurta kabuğu kullana bilirsiniz nasıl mı? Tencerelerinizdeki lekeleri nasıl çıkaracam diye düşünmeyin sabunlu suyun içine yumurta kabuğu ekleyin ve iyice ovalayın göreceksiniz inatcı lekeleri ve yağların nasıl ortadan kaybolduğunu.

Yumurta kabuğundan mumluk yapımı: Evet yumurta kabuğundan mum yapılır mı diyeceksiniz tabi yapılmaz fakat mumluk yapılır nasıl mı? çiğ yumurta kabuğunu hafifce çatlatın içini boşaltın ve  sonra mumluk yapacağınız şekli verin ister içine mum koyup şamdan olarak kullanın istersenizde mumu bir cezveye koyarak üzerinede biraz su ilave ederek eriterek mum olarak kullanın fakat bunun için mum fitiline ihtiyacınız olacaktır. İşte gördüğünüz gibi yumurta kabuğundan bir çok şey yapabilirsiniz bu yazımı akuduktan sonra kabukları çöp yerine saklayacağınızdan eminim.

Yorumlar