Yanlış Diyet Yapmanın Zararları!

Diyet yapmak, sağlıklı yaşamak ve formunuzu korumak yolunda yapacağınız ilk adımlardan biridir. Fakat günümüzde birçok bayan, diyet yapmanın sadece geçici olacağını ve kilo verdiği zaman bu işlemin son bulacağı düşüncesine kapılıyor.
Yanlış Diyet Yapmak
Ama bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu anlamak için diyetin üzerinden 1-2 hafta geçmesi yeterli oluyor. Çünkü Diyet yapan insanların bünyesi, 6. Ve 13. Günler arasında süzene girer. Bu yüzdende düzene giren metabolizma ve sindirim sistemi, ani değişikliklerden dolayı anormal olarak çalışır.

Yanlış diyet yapan ve kendi bünyesine göre diyet yapan kadınlarda hızlı yaşlanma, sarkmalar, depresyon durumları, dengesiz kilo kaybı gibi çok belirgin özellikler baş gösteriyor. Aynı zamanda bu yapılan yanlış diyet süresi, uzun vadeli hale gelirse de ölümle bile sonuçlanabiliyor. Diğer bir yanlış ise kullanılan zayıflama hapları ve ilaçlar. 

Bu ilaçlar yüzünden Türkiye de yılda binlerce kişi ölüyor. Fakat bu ölümlerin birçoğunda da zayıflama ilaçlarının yanlış kullanımından kaynaklandığı gözlemleniyor. Yetersiz beslenmeden de kaynaklı birçok problem ortaya çıkabiliyor. Bağışıklık sistemindeki çökmeler, yeme bozuklukları ve vücudun dengesinin bozulması da bunların cabası.

Yanlış diyet yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacak yöntemler:

-Yaptığınız diyetin içeriği, hem sizi doyurucu olmalıdır hem de az kalorili olmalıdır.

-Size sunduğu listede vitamin ve minerallere de yer verilmelidir.

-Doğru bir diyet listesi içerisinde bulunan besinler içerisinde de sizin spor yapmanıza gerekli olan enerjiyi size sunmalıdır. Unutmayın ki spor ve diyet aynı anda yapılmazsa diyetiniz başarılı olmayacaktır.

-Diyete başlamadan önce bir diyetisyene giderek kilo almanızın nedenleri ve bu problemleri nasıl aşacağınıza dair bilgi almalısınız

Unutmayın ki diyet yapmak, sadece kilo vermek için değil, sağlıklı yaşamanız içinde gereklidir.

Yorumlar

  1. diyet doktor kontrolünde yapıldığı zaman çok fayda sağlıyor ama kendi başına bilinçsiz şekilde yapılırsa yarardan çok zarar görür insan

    YanıtlaSil

Yorum Gönder