SAĞLIK İÇİN DOĞRU BESLENMELİ

Kaliteli bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için dengeli ve yeterli beslenmeyi ilke edinmek gereklidir. Ne yediğimiz değil? Nasıl yediğimiz daha çok önem arz eder. Her besin öğesinden gerektiği ölçülerde almak, öğün atlamamak ve en önemlisi de neyi, ne zaman yapmamız gerektiğinin farkına varmaktan geçiyor.
DOĞRU BESLENME
Son zamanlarda domatesin vücuda faydaları saymakla bitmiyor. Hemen hemen bütün uzmanlar domatesin her mevsim tüketilmesi gerekliliğini savunuyor ve saklama olanakları ile kışında tüketilebileceğinin bilgisini bizler ile paylaşıyorlar.

Domates içerisindeki kırmızı renk pigmentlerinin vücuda alınması ile salgıladığı likopen enzimi ve sağladığı yararlar saymakla bitmiyor. Bilhassa domatesin pişirilmesi ile bu etken madde daha da aktif hale geçerek tam bir koruyucu kalkan görevini yapıyorlar. Domatesin faydaları için tıklayınız.

Genellikle beyaz tenlilerin daha sık tüketmesi ile ilgili değişik öneriler ve bilgiler güncel ortamlarda varlığını sürdürmekte. Son zamanlarda yapılan yeni araştırmalar da kanser hormonlarının aktivitesinin zayıfladığı ve olan kişilerinde yavaşlama gösterdiği verileri kaydedilmektedir. Ülkemizde domatesin birçok kullanımı ve değişik saklama çeşitleri mevcuttur.

KIRMIZI RENKLER HAYAT KURTARIYOR

Domates her bölgede farklı saklama şekilleri ile kullanılmaktadır. Bazı yerlerde kurutularak, bazı yerlerde salça olarak, bazı yerlerde konservesi yapılarak uzun süreli muhafazası sağlanmakta ve yaz, kış tüketilebilmektedir. Mutfağınızdan domatesi kesinlikle ihmal etmeyin.

Her yemeğinize bir miktarda olsa mutlaka ekleyin. Zamanında ve uygun şekillerdeki saklama olanakları ile mucizevî bir meyve, kimine göre bitki olan bu çeşit, belki de uzun ve sağlıklı yaşamamızı sağlayacak bir antioksidan niteliği gösterecektir. Etrafımızdaki birçok sebze yaşam kalitemizi artırmak için varlığını devam ettiriyor.

Neden halen biz insanoğlu bazı şeyleri bile bile yapmamayı tercih ediyoruz ki? Aslında yaşamın asıl amacı var olduğunuz zaman diliminde kendinizi mutlu ve daha sağlıklı yaşanır kılmaktan ibarettir. Doğa bize sundukları ile hayatı renklendirmekte ve bizlere sunmaktadır.

Biz insanoğlunun tek amacı da bunu korumak ve daha da artırmak olmalıdır. Domatesten girip yaşam felsefesinden çıktık. Fakat yaşam bir gerçeklikten ibarettir. Likopensiz ve antioksidansız kalmayın. Hayatınızın ve vücudunuzun ihtiyacını karşılayın.

Yorumlar