Mide rahatsızlığı olanlar nasıl beslenmeli?

Sağlıklı beslenmek için sadece mide sorunu olanlar dikkat etmemelidir uzmanlar sindirim sistemini zorlayan ve mideyi yoran gıdalardan uzak durulması gerektiğini söylemektedirler. Evet bende bu yazımda mide sorunu olanlar nasıl beslenmeli konusunu ele aldım ve araştırdım.
Mide sorunu olanlar nasıl beslenmeli?
Uzmanlar özellikle hazır, kızartma türü, baharatlar, gazlı ve asitli gıdalardan uzak durulması gerektiği belirtmekteler çünkü bu gıdalar mide duvarını tahriş etmektedir. Eğer kişide mide rahatsızlığı var ise bu gıdalar şikayetleri daha da artırabilir ayrıca hiç bir rahatsızlığı olmayan kişilerde mide hastalıklarında yol açabilir.

Öncelikle mide sorununun nedeni bilinmesi gerekir. Sindirim sistemini stres ve gerginlikte zorladığı için ayrıca stres ve gerginlikten uzak durulması gerekir. Böbrek ve karaciğer sorunlarıda sindirim zorluğuna sebep olmaktadır bu yüzden rahatsızlığın neden kaynaklandığı bilinmesi gerekmektedir.

Mide rahatsızlığı olanlar nasıl beslenmeli?

Uzmanlar mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin beslenme şekillerine dikkat etmeleri ve 3 ana öğün 3 ara öğün olarak beslenmeleri önerilmekte ayrıca az porsiyon şeklinde beslenilmesi, kesinlikle öğünlerin atlanmaması gerektiğini önermekteler. 

Mide sorunu olan kişiler günde en az 6 öğün beslenmeli ve tüketilen besinler ne çok sıcak nede çok soğuk olmalı orta sıcaklıkta olmalıdır. Yemek yerken bir çok kişi besinleri çiğnemeden acele yer kalkar sakın sizde bu şekilde yapmayın doğru olan yavaş yemek, iyice çiğneyerek tüketmektir.

Sakınılması gereken besinler;
Turşu, soğan, sarımsak, limon tuzu, zeytin, sirke, acılı, bol salçalı, çok tuzlu peynirler,  hazır çorbalar, hazır gıdalar, kremalı, çikolatalı, kızarmış tatlılar, soslu besinler, mayalı yapılmış hamurişi besinler, ağır şerbetli tatlılar,  yağlı tatlılar, yağda kızarmış etler, kavrulmuş etler, sucuk, pastırma, salam, sosis, salamura balık gibi besinlerden kesinlikle uzakdurulması gerekir.

Tüketile bilecek besinler;
Sebze ve meyve tüketebilirsiniz yanlız mide ağrısına neden olan sebze ve meyveleri tüketmeyiniz.
Beyaz ekmek, makarna, pirinç, mısır, irmik, erişte, şehriye kraker, bisküvi, şekerli besinler, sütlü tatlılar, meyveli tatlılar,  haşlanmış, ızgara veya fırında pişirilmiş kırmızı ya da beyaz et, yağda kavrulmadan hazırlanmış, et suyu katılmamış, kremasız ve az yağlı çorbalar, süt, ıhlamur, açık çay ve diğer taze bitki çayları, limonata, ayran, salep ve çok ekşi olmayan taze meyve suları gibi besinler tercih edilebilir.

Diğer öneriler;
Alkollü içecekleri, çay, kahve, soda ve kola gibi içecekleri günde 3-4 fincandan fazla içmemeye dikkat ediniz. Kurubaklagil ( kurufasulye, nohut, barbunya, mercimek ) yemeklerinin tüketim sıklığı azaltınız. Çok ekşi olmadığı sürece tüm peynir çeşitlerini yiyebilirsiniz.

Mide sorunu olan kişiler nasıl beslenmeli yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız uzmanların önerilerini sizlere paylaştık umarım sağlıklı beslenmeye dikkat ederiz aksi halde çeşitli sağlık sorunları kapımızı çalabilir.

Yorumlar