KADINLARDA AŞIRI KILLANMA SORUNU NEDİR?

Hirsutizm nedir; Kadınların üreme çağında %5-8 etkileyen aşırı kıllanma sorunu hirsutizm kadınlar ve genç kızların vücudunda aşırı tüylenme veya kıllanmadır. Erkekşerde normal karşılanan bıyık, sakal, göbek çevresi gib vb. bölgelerin kadınlarda aşırı kıllanma gibi anormal şekilde ortaya çıkması erkeklik hormonunun kadınlarda normalden fazla olmasıdır.
KADINLARDA AŞIRI KILLANMA SORUNU
Kadınlarda ve genç kızlarda eğer daha önce polikistik over sendromu hastalığı mevcut ise; polikistik over sendromu olan kadınlarda hirsutizm görülme sıklığı %63 olduğunu uzmanlar açıklamakta ve kadınlarda aşırı kıllanma hastalığı bazı sağlık sorunlarınada yol açmaktaadır. Örneğin; akne ve adet düzensizliğine yol açmaktadır.

Peki aşırı kıllanma-tüylenme hastalığı neden kaynaklanmaktadır isterseniz bir göz atalım. Aşırı kıllanma hastalığının başlıca nedenleri: Böbrek bezinde veya yumurtalıklarda aşırı androjen salgılaması ve kafa içi tümörler ayrıca troid bezi hastalıklarından kaynaklanabilir.

Üstte belirtiğimiz gibi en sık nedeni ise polikistik over sendromu rahatsızlığı olan kişilerde görülmesidir. Kesinlikle korkulacak bir şey yok altında herhangi bir hastalıkta olmayabilir.

Hirsutizm ( Aşırı kıllanma ) belirtileri nelerdir?

Kadınlarda veya genç kızlarda erkeklerin vücudunda normal sayılan sakal, bıyık, göbek ve çevresi gibi vb. yerlerde kıl çıkması en belirgin belirtileri diyebiliriz.

Hirsutizm ( Aşırı kıllanma ) tedavisi nasıldır?

Polikistik over sendromu olan kişilerde tedavi hızlı sonuç vermektedir. Öncelikle hastalığın kaynaklandığı nedenler araştırılarak saptanmalıdır. Doktor hastayı belirli testlerden geçirerek çeşitli hormonal hastalıklar sonucu ortaya çıkan aşırı kıllanma hastalığı tedavide kullanılacak ilaçların etkisi için 6 ay gibi süre ilaç tedavisi verebilir.

İlaç tedavisi sonrası istemsiz çıkan kıllar ince ve renksiz hal alır. Bu kılların tamen ortadan kalkması için epilasyon yöntemleri kullanılır fakat epilasyon yöntemi uygun tedavi sonrası yapılması gerekir. Çünkü uygun tedavi sonrası yapılması Hirsütizm tedavisinin başarı oranını yükseltir.

Evet sizlere Hirsütizm yani halk arasında bilinen aşırı kıllanma hastalığı hakkında kısaca bilgiler vermeye çalıştık şunu belirtmek isterim vücudunuzda anormal şekilde aşırı kıl veya tüylenme görüldüğünde mutlaka ilk önce doktora başvurmalısnız.

Yorumlar

  1. bıyıklı kadın görmüştüm bir yerde acaba gerçekmiydi bilmem kendi uzatmış olabilir ama bazen yaşlı kadınlarda kıllanma meydana gelir

    YanıtlaSil
  2. çok şükür tıp herşeye çare olabiliyor (neredeyse) de estetikten yoksun bayanlar azalıyor piyasada

    YanıtlaSil
  3. biz genellikle kıllı kadın gördüğümüzde hormon bozukluğu aklımıza gelirdi bir sürü nedeni varmış meğersem

    YanıtlaSil

Yorum Gönder