GENIZ AKINTISI NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

Soğuk algınlığı, burunda yapısal bozukluklar, gebelik ve alerjik enfeksiyonlar gibi vb. nedenlerden kaynaklanan Geniz akıntısı nedeninin altında saymış olduğumuz soğuk algınlığı veya alerjik enfeksiyonlar gibi çeşitli sebepler yatmaktadır.
GENIZ AKINTISI NEDEN OLUR
Boğazda mukus adı verilen burun salgısının birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mukus denilen burun salgısı burun içinde mikroplarla savaşan, burun içini kaygan ve ıslak tutan burun içini temizleyici maddedir bu maddenin aşırı salgılanması sonucu geniz akıntısı ortaya çıkamktadır.

Geniz akıntısı nedenleri

Başlıca nedeni iç burun enfeksiyonu sonucu yoğun mukoza üretiminden kaynaklanmaktadır. Nedir bu mukoza vücudun gün içinde toz veya başka maddeleri toplaması günlük mukoza üretimine neden olmaktadır vücudun dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruyucu maddelerden birisidir.

Fakat iç burunda oluşan enfeksiyon mukoza üretimini artırır sonucunda ortaya geniz akıntısı çıkar. Kısaca burun yapısının bozukluğu, soğuk algınlığı, kullanılan ilaçların etkisi, enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Geniz akıntısı belirtileri

Kişide geniz akıntısı başlamadan önce balgamlı öksürük ayrıca burun tıkanması ortaya çıkabilir. Kişi sürekli yutkunma hissi duyar. Boğazda ağrı ve gıçıklanma, boğazı sürekli temizleme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca geniz akıntısı başlamadan önce dışarı yoğun ve kokulu yeşil, sarı ve bazende kanlı akıntılar ortya çıkmaktadır.

Geniz akıntısı tedavisi

Kişi geniz akıntısı tedavisini ilk önce doktora başvurarak yaptırması gerekir. Tedavi için önceliğin doktor olduğunu unutmayalım.

Geniz akıntısından korunmak için neler yapılabilir
Eğer baharatlı yiyecekleri çok seviyorsanız terk etmelisiniz çünkü baharatlı yiyecekler geniz akıntısına neden olur. Özellikle bahar aylarında polenlerin uçuştuğunu görürüz, polenler gibi toz, evde hayvan besliyorsanız hayvan tüyü, sigara dumanı vb. şeylerden uzakdurmalısnız. Bol su tüketebilirsiniz. Bol sulu içecekeler ve sebzler tüketebilirsiniz. Sulu besinler mukusun sulu ve ince üretilmesini sağlar.

Geniz akıntısı için ev reçeteleri
Soğuk buhar makineniz var ise odanızda çalıştırabilirsiniz. Tuzlu su ve karbonat karışımı yaparak burnunuza çekebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı karbonat ve tuzu bir litre soğumuş suya katalım iyice karıştıralım hazırlamış olduğumuz karışımı burnunuza çekerek akıntıyı geçirebilirsiniz.

Buhar banyosu yaparak üst solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı bitkisel ürünlerde katabilirsiniz fakat astım hastaları için sakıncalı olabilir. Yazımı bitirmeden önce tekrar hatırlatmak isterim kesinlikle ilk yapacağınız şey doktor tedavisi olmalıdır.

Yorumlar

  1. Geniz akıntısı burun ile ilgili önemli rahatsılıkların olabileceğini de göstermekte. Kendimden biliyorum

    YanıtlaSil
  2. geniz eti çok kimsede var kimi tedavisini yaptırıyor kimi öyle hayatına devam ediyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder